Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Adenium: Pouštní růže

Kvě 1426 Autor: Redakce

adeniumTato sukulentní rostlina vyniká majestátním vzhledem a hlavně vzrůstem! V dospělosti může měřit až 1,5 m na výšku a 1 m na šířku! V zimě se na jejích vrcholcích navíc objevují i roztomilé, krásné růžové, růžovobílé nebo bílé kvítky.

Někdy je tato nenáročná rostlina doporučována pro byty s velmi suchým vzduchem nazývána poeticky „desert rose“ – pouštní růže. Než se ovšem dočkáte majestátního vzhledu, bude to pár let trvat. I první lístky se na rostlině Adenium obesum objevují až ve věku 3 – 4 let.

Kmen je částečně ukryt pod zemí

Aby se rostlina dobře chránila před nepřízní pouštních podmínek, je část jejího ztluštělého stonku ukryta pod zemí. Na to je třeba pamatovat při přesazování, které je ovšem jen občasné.

Světelné podmínky: Světlo a slunce

adeniumMiluje pouštní podmínky a tak adeniu uděláte radost velmi světlými až slunečnými podmínkami. Žár za okny v pohodě zvládne a miluje. Ideální do jižních místností a jižních oken.

I při zimování má tato rostlina ráda místnost, ve které je dost jasného světla a od října do dubna by i tak měla být teplota celkem vysoká, kolem 20 °C, nesnáší teploty pod 15 °C. Zálivku přerušíme a opět začínáme po malých dávkách zalévat zhruba od února.

Teplota: jednolité teplo

Teplotu snáší vysokou, kolem 25°C a v pořádku snáší i přechodní horké letní teploty blížící se třicítkám.  Plně jí vyhovuje běžná pokojová teplota a v létě ji můžete s radostí přenést k letnění. Miluje i jižní strany teras a balkonů, v tomto ohledu je odolná podobně jako tlustice.

Vlhkost: nízká vlhkost a nárazová zálivka

Vlhkost vyžaduje nízkou, tedy žádné rosení. Přirozená ranní rosa při letnění ale nevadí.

Zálivku rostlině dopřáváme vydatnou, ale nárazovou. V létě tedy počkáme, až zemina opravdu dobře proschne a potom pořádně zalijeme. Zálivka může mít pro představu frekvenci třeba jedenkrát za týden. V horkém létě to samozřejmě děláme častěji, je-li venku vlhko a zima nebo později na podzim a za časného jara, zaléváme spíše méně. Rostlina snáze vydrží zálivkový půst, než zbytečné přemokření.

Hnojení: každé tři týdny hnojivem pro kaktusy a sukulenty nebo hnojivem s obsahem draslíku. V zimě nehnojit vůbec. Zjara můžeme podpořit kvetení speciálními hnojivy pro kvetoucí rostliny, později přecházíme na hnojivo sukulentní.

Rozmnožování: tři velmi zajímavé způsoby

adeniumAdenium je doslova rájem pro zahradnické a floristické kutily. Rozmnožovat ho totiž můžeme zaprvé semeny a za druhé vrcholovými řízky. V prvním případě nám vyroste pěkně tlustý kmen a kompaktní rostlina, kterou můžeme nadále tvarovat jako bonsaj, v druhém případě už se kmenu nedočkáme, rostlina bude mít spíše plazivý a poléhavý charakter. Ale… zase se výhonky uchytí v téměř každé zemině a okamžitě a také kvete dříve než semenáček.

Třetí způsob, jak adenium zkrásnit, je roubování na oleandry. Je to zajímavý způsob, který zajistí bohatou násadu květů.

Přesazování: až v nejzazším případě

Jakoby tato rostlina byla přímo stvořena pro velké zanedbávače. Rostlina nepotřebuje časté přesazování, ba právě naopak. Do nenáročné půdy pro sukulenty s obsahem propustného písku, ji přesazujeme až tehdy, když původní květináč praská ve švech. Musíme pamatovat také na to, že část rostliny je pod zemí a tak se začne i se zeminou časem vytlačovat ven. Až tehdy je čas na přesazení. Vybíráme nádobu jen o málo větší, než byla původní, aby zeminy bylo málo a měla prostor rychle prosychat. Čím těsněji je adenium zasazeno, tím lépe pro něj.

POZOR: Po čerstvém přesazení adenium asi dva týden vůbec nezalévejte, ať má čas se kořenový systém usadit „zasucha“.

Možné problémy

Opad listů: Stává se to často tehdy, když rostlinu přenesete z jiného prostředí nebo ji právě koupíte. Vydržte, přestaňte ji na chvíli zalévat a vyčkejte. Brzy opět vyraší nové listy

Je JEDOVATÁ!

Pozor na domácí zvířata a děti: adenium je jedovatá rostlina (vylučuje toxické mléko)…  Otrava se projevuje úporným zvracením, sliněním a průjmy, vysokým krevním tlakem, arytmií a ve vysokých dávkách selháním srdce. Ve své domovině se jed z této rostliny používal jako šípový jed pro lov ryb.

Ačkoliv je mléko odporně hořké, zacházejte s touto rostlinou doma obezřetně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Adenium: Pouštní růže
  • Libor 10.12.2018 (16:58)

    Dobrý večer.
    Mám hroznou prosbu, dá se Adenium zachránit, když se nám bohužel v těchto chladných dnech povedlo nechat venku a moc dobře ji to neudělalo (bohužel v -5°C). Začaly se ji zcvrkávat stonky. Dá se ještě nejak zachránit? Teď už je dlouho v teple ale zatím se to nezlepšilo. Dá se ještě zachránit? Děkuji

Kategorie
<<Srp 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist