Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

9 tipů, jak pečovat o křečky – pro začátečníky

Srp 2119 Autor: Claudie Kornelová

Čtyři tlapky, dvě zářivé oči připomínající korálky a škubavé vousky. Není nic roztomilejšího, než křeček domácí. Pokud patříte mezi chovatele, kteří si ho pořídili teprve nedávno a tak si ještě nejste úplně jisti co a jak byste měli dělat, přečtěte si následujících 9 tipů pro začínající chovatele.

křeček

Křečci jsou roztomilými společníky. Zdroj foto: Pixabay.com – Christine Trewer

Vyberte mu domov

Váš malý kamarád (kamarádka) potřebuje bezpečný domov, ve kterém se může cítit pohodlně a který může prozkoumávat. Bude zkoumat barvy, trubky, doplňky a mnoho dalších věcí, díky kterým se bude moci skrývat, tunelovat či zavrtávat. V dnešní době je na trhu neskutečně velké množství různých druhů klecí, které mají možnosti různých rozšiřování, kdy můžete propojit dvě a více stanovišť. Vyberte vhodnou podestýlku, do které se může zavrtat a ujistěte se, že zvolíte pítko správné velikosti, jako je například láhev na vodu o objemu 180 ml.

Umístěte mu domov na správné místo

Jak je tomu u všech malých zvířat, umístění jejich domova je pro šťastného mazlíčka zásadní Umístěte klec svého křečka do blízkosti zvuků své rodiny, ale ne přímo do centra dění v domácnosti. Křečci budou potěšeni každodenním ruchem okolo nich, ale zároveň nebudou vystrašeni z příliš hlasitých zvuků. Nezapomeňte také udržovat klec vašich mazlíčků mimo větrací otvory či otevřená okna, abyste zajistili, že jsou v bezpečném prostředí s řízenou teplotou.

okno

Snažte se, aby křeček nebyl poblíž otevřeného okna. Zdroj foto: Pixabay.com – Free-Photos

První dny klec zakryjte lehkým hadříkem

Když si přinesete svého křečka poprvé domů, je pro něj všechno nové. Dejte mu prostor, aby měl možnost se na pár dní seznámit se svým novým stanovištěm – bez rozptylování vašeho domova – umístěním lehkého hadříku přes klec. Neváhejte hadřík občas sundat pro účel seznámení se.

Než si ho vezmete do ruky, počkejte pár dní

Jako v každém novém přátelství je třeba dostatek času, než někoho důkladně poznáte a začnete se s ním cítit dobře a sami sebou. Totéž platí v případě křečka. Vyčkejte několik dní, než se ho pokusíte zvednout. Po několika dnech, kdy mu budete ručně dávat vodu a jídlo si na vás již zvykne a vy si ho budete moct poprvé pohladit a pochovat.

křeček

Než si křečka vezmete do ruky, vyčkejte několik dní. Zdroj foto: Pixabay.com – etafotok25

Až se aklimatizuje, změňte mu stravu

Také nejíte každý den stejné věci, že? Váš křeček ocení rozmanitou stravu stejně jako vy. Kromě jeho běžného, každodenního jídla mu zkuste dopřát malé množství mrkve, dýně, brokolice, okurek, jablek, hrušek či hroznového vína. Zeptejte se svého veterináře na nejlepší potraviny pro krmení vašeho nového kamaráda. Pamatujte, že pamlsky by se měly dávat vždycky s mírou!

Pravidelně čistěte a umývejte klec

Existuje průměrné řešení mezi udržováním šťastného domova vašeho křečka v čistotě a pohodlí a vytvářením zbytečného stresu přílišným čištěním.

Obecně platí, že:

  • denně mu čistěte toaletu
  • vyměňujte mu podestýlku, pokud je vlhká/znečištěná
  • každý den mu dávejte čerstvé jídlo
  • každý den mu měňte vodu
  • jednou či dvakrát týdne mu kompletně vyměňte podestýlku
  • každý týden mu dávejte podestýlku novou

Každý týden nebo každý druhý týden si vezměte mýdlo a vodu a vyčistěte mu celé stanoviště (klec), jakmile vyndáte podestýlku, domeček a všechny hračky. Tento extra krok udrží domov vašeho křečka voňavý.

klec

Klec udržujte pravidelně čistou. Zdroj foto: Pixabay.com – _Alicja_

Dopřejte mu prostor mimo klec

Skvělý způsob, jak dopřát křečkovi cvičení a získat potřebný čas na spřátelení je, že mu poskytnete dostatek prostoru mimo klec každý týden. Nejlepší bude, pokud mu pomocí – například plastových zábran – vyhradíte místo, kde bude mít různé prolézačky a hračky včetně dobroučkých laskomin. To mu umožní se protáhnout a pozdravit svou lidskou rodinu. Nezapomeňte však na svého křečka dohlížet, když je mimo klec!

Udělejte si čas na spřátelení se

Trpělivost, pravidelné krmení, spousta času mimo klec a mluvení vám pomohu navázat spojení s křečkem. Ujistěte se, že ke svému mazlíčkovi vždy přistupujete pomalu a hovoříte s ním povídavým stylem (jako když se bavíte s dítětem či psem). Díky tomu se naučí rozpoznat váš hlas a vůni a začne vás vnímat jako zdroj pohodlí, kterému může důvěřovat.

křeček

Na křečka mluvte, díky tomu si na vás zvykne rychleji. Zdroj foto: Pixabay.com – Zdeněk Chalupský

S mazlíčkem zacházejte opatrně

Na rozdíl od jiných malých zvířátek je třeba křečky a pískomily sbírat oběma rukama a držet je v dlaních. Totéž platí pro jejich odkládání, buďte opatrní, aby vám neunikli z rukou či z nich nevypadli. Protože jsou tito maličcí tvorečkové aktivní především v noci, buďte opatrní na jejich denní režim, kdy většinou spí a vy se pokoušíte se svým křečkem manipulovat. Také by se vám nelíbilo, kdyby vás někdo vytrhl z vašich sladkých snů!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2021>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist