Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

6 nejdůležitějších tipů pro výběr kvalitního okna

Úno 1704 Autor: Redakce

prurez oknemIzolační vlastnosti okna určují jeho kvalitu a v probíhajících zimních měsících právě okna procházejí tou nejtěžší zatěžkávací zkouškou. V případě, že okna ve Vaší domácnosti netěsní podle představ a výdaje za vytápění jsou vysoké, je vhodný čas pro jejich výměnu. Pro laika je ovšem velice těžké se v záplavě okenních produktů zorientovat a rozpoznat kvalitu. Odborníci ze společnosti VEKA proto určili šest hlavních kritérií, podle kterých zvládne vybrat kvalitní okna každý.

Pokud se těmito 6 body budete při nákupu nových oken řídit, dočkáte se oken, která v místnosti udrží teplo a propustí více slunečního světla. Navíc správnou volbou zamezíte nepříjemnostem jako je zatékání nebo rosení skel.

Pojďme se tedy na 6 hlavních kritérií podívat podrobněji:

1) Prostup tepla celým oknem

Hodnota Uw (w=window) je zásadním faktorem pro tepelně izolační vlastnosti okna. Popisuje ztrátu tepla oknem zevnitř směrem ven, měřenou ve wattech na čtvereční metr a kelvin [W/(m2K)]. „Obecně platí, že čím nižší je tento součinitel prostupu tepla, tím větší je izolační účinek okna a tím i úspora energie,“ říká odborník na okna a okenní profily Jindřich Kalda, hlavní technik společnosti VEKA.

stara a nova okna

Když tedy budete srovnávat nabídku oken a zaměříte se na hodnotu Uw, jednoduše zjistíte, které okno propouští více tepla. U starších oken jsou prostup tepla a výdaje spojené s vytápěním mnohem vyšší při porovnání s okny moderními (viz obrázek níže).

2) Prostup tepla rámy okna

Teplo může také unikat skrze rámy okna a tento prostup tepla určuje hodnota Uf (f=frame). Ta má například vliv na kondenzaci vodní páry. „Obecně platí, že čím nižší hodnota prostupu tepla rámy, tím vyšší je odolnost proti kondenzaci vodní páry na povrchu profilu,“ vysvětluje Kalda.

3) Schopnost tlumit zvuk

Index vzduchové neprůzvučnosti – Rw [dB] – určuje do jaké míry je okno izolováno proti hluku. Běžná hodnota u plastových oken je Rw=32 [dB]. Obecně platí, že čím je hodnota vyšší, tím více okno izoluje proti hluku.

4) Odolnost proti zatékání

Další faktor, který byste měli zohlednit při výběru oken, souvisí se schopností okna odolávat působení větru a deště. Tato vlastnost bývá označována kódy 7A, 8A, 9A a dále písmenem E. I v tomto případě platí, že čím vyšší kód, tím je odolnost vyšší.

5) Prostup světla oknem

Parametr „g“ je koeficient propustnosti celkové energie slunečního záření udávaný v %. „Čím větší je hodnota koeficientu g, tím větší je pasivní solární zisk energie, a tudíž do interiéru proniká více světla,“ potvrzuje Kalda.

6) Parametry distančního rámečku mezi skly

Hodnota ψ [W/mK] udává množství tepelné energie, která uniká vlivem rámečku na okrajích skla, ke kterému jsou přilepena dvě skla tvořící dvojsklo. Platí čím nižší hodnota, tím lepší. Tento parametr má zásadní dopad na teplotu povrchu skla v oblasti distančního rámečku. „Ovlivňuje, zda na skle v oblasti rozhraní skla a zasklívací lišty bude docházet k rosení, tedy srážení vodní páry,“ říká Kalda.

okna VEKA

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na 6 nejdůležitějších tipů pro výběr kvalitního okna
  • Jiří U. 13.10.2017 (10:45)

    Dobrý den, s článkem určitě souhlasím, pokud jde o plastová okna, tak podle mého názoru bych doporučil dát si pozor aby okny byla vyrobena z profilu třídy A, který je nejtlustší. Požadujte také, aby okna byla vyrobena z prvoplastu, protože ten nejlépe drží ve svárech. Požadujte také znát původ oken, jelikož na trhu je mnoho překupníků, kteří za původ a kvalitu oken nemohou ručit. Všechny tyto mnou zmíněné informace si nechejte zanést do kupní smlouvy, potom bude při případných nepříjemnostech v právu.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist