Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

5 rostlin, které můžete sníst, když se ztratíte ve volné přírodě

Zář 2111 Autor: Claudie Kornelová

Pokud se při příštím kempování nebo túře ocitnete ve volné přírodě a náhle zjistíte, že vám všechny zásoby jídla již došly, nepropadejte panice. V přírodě se nachází mnoho věcí, které lze bezpečně konzumovat beze strachu, že byste se mohli otrávit. My vám nyní řekneme, které to jsou. Jistě mnoho z nich budete již sami znát i ze svého okolí.

cestování

Pokud vyrazíte do přírody a dojde vám jídlo, vyzkoušejte některou z rostlin níže. Zdroj foto: Pixabay.com – Free-Photos

Orobinec

Orobinec (Typha species) můžeme najít po celé naší republice. Nejčastěji je k vidění například u jezer, ale lze si ho také pěstovat doma na zahradě. Všechny části této rostliny jsou konzumovatelné, ale každá část se může jíst v jinou roční dobu. Orobince jsou dobře rozpoznatelné díky tenkým stonkům, které se podobají meči a jedinečnému, načechranému, kvetoucímu vršku.

Jak již bylo řečeno, lze je najít v mělkých vodách bažin, rybníků a podél okrajů jezer. Abyste se dostali k jejich dobré (konzumovatelné) části, musíte vykopat jejich kořeny a následně lokalizovat malé špičaté výhonky na jejich koncích. Tyto škrobové části jsou nejpoživatelnější na podzim a v zimě.

K dispozici je také srdce orobince – křehké, bílé výhonky, které lze konzumovat syrové či vařené. Chuť se podobá okurce. Tyto výhonky jsou na rozdíl od kořenů nejchutnější na začátku léta. Jakmile se z výpravy vrátíte domů, můžete své přátele a rodinu oslnit orobincovým casserole.

orobinec

Orobince se vyskytují poblíž jezer a jiných vodních ploch. Zdroj foto: Pixabay.com – Garak01

Jetel

Nalezení čtyřlístku je vždy známkou štěstí, ale pokud jste uvízli v divočině bez jídla, narazit na tuto zeleň může znamenat štěstí ve více směrech. Jetel ( Trifolium species) je snadno identifikovatelný díky svým třem lístkům. Na trávnících, polích či loukách ho najdete takřka všude. Je jedlý od kořenů až po květ a lze ho konzumovat v syrové, vařené či dokonce dušené podobě.

Podle studie z roku 1999 se o červeném jetelu tvrdí, že dokáže zlepšit zdraví cév u žen, které procházejí menopauzou.

jetel

Jetel neslouží jen pro štěstí. Zdroj foto: Pixabay.com – ClaudiaWollesen

Pampelišky

Pampelišky (Taraxacum species) jsou často považovány za plevelnou nepříjemnost. Konzumovat lze všechny její části, od žlutého květu po kořeny a listy v syrové či vařené formě. Ačkoli listy a kořeny jsou při syrovém požití obecně hořké, zatímco žlutý květ je sladký a lze z něj vyrobit sirup či dokonce pampeliškové víno.

Listy pampelišky se občas dokonce přidávají do salátů a kořeny lze usušit a následně pražit, díky tomu vznikne náhražka podobná kávě.

pampeliška

Pampelišky jsou výborné do salátů. Zdroj foto: Pixabay.com – pixel2013

Slanorožec

Pokud někdy uvíznete v cizí zemi podél pobřeží, nebo jen patříte mezi dobrodruhy, kteří rádi zkouší nové věci, zkuste pikantní druh slanorožce (Salicornia species). Této rostlině, jak již název napovídá, se velmi dobře daří ve slané vodě a na jaře a v létě má krásnou, zelenou barvu. Jméno pochází z okurkového vzhledu jeho kmenových segmentů a slané chuti.

V Evropě se slanorožec příležitostně používá jako zelenina. Rostlinka je to masitá, bezlistá a dá se jíst syrová. Dále ji můžete připravit na páře nebo si ji naložit do zavařovacích sklenic.

slanorožec

Slanorožec svou chutí připomíná okurku. Zdroj foto: Pixabay.com – sarangib

Balsamorhiza

Tato jasná rostlina (Balsamorhiza sagittata) se nejčastěji vyskytuje v chladných a suchých oblastech. Běžně se díky svému vzhledu nazývá slunečnicí, jelikož má stejné šipkovité, trojúhelníkové, špičaté listy s krásnými žlutými květy. Domorodí Američané používali všechny části této rostliny – kořeny lze péct, vařit v páře nebo jíst syrové. Stonky květin lze podle amerického ministerstva zemědělství jíst syrové. Semena květiny jsou výživná a kořeny po usušení můžete pražit a použít jako náhražku kávy.

Pokud se vám však někdy stane, že skutečně někde uvíznete a na tuto krásnou květinku narazíte, dávejte si pozor. Mohli byste si ji totiž splést s podobným, ale zato jedovatým dvojníkem – Arnikou horskou, která je známá také jako vlčí prokletí. Použití květu arniky je toxické pro játra. Obě rostliny mají žluté květy, ale listy arniky nejsou trojúhelníkové, žluté ani špičaté, jako květy balsamorhizy.

Upozornění: Sama o sobě arnika jako taková jedovatá není, jelikož se běžně používá jako homeopatikum. V omezené míře působí jako lék, pokud byste si ale vzali například tinkturu z ní vyrobenou, tak by vám mohla způsobit velké zdravotní potíže. Před jejím použitím se proto vždy poraďte s odborníkem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist