Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zobonoska – krásná ale „zlobivá“

Čvc 1506 Autor: Redakce

Tento zlatozelený či purpurový neškodně vypadající brouček dokáže napáchat spoustu škod a to zejména na ovocných dřevinách a jejich plodech a listech. Zobonoska je velká zhruba od 5 až do 9 milimetrů. Na tyto škůdce narazíme z počátku jara a to hlavně na jabloních, třešních, hruškách a na dalších ovocných stromech. Jejich pochoutkou jsou pupeny právě těchto ovocných stromů.  Najít ji můžeme i na vinné révě.

Zobonoska je sice maličká, ale pro naši zahradu je velkým strašákem

zobonoskaKe zničení veškeré úrody na jednom středně velikém stromě stačí pouhých 15 až 20 broučků. V první řadě samička vyhlodá do plodu kanálek a to pomocí svých kusadel, které má na takzvaném nosci. Na dno těchto kanálků pak v období od května do srpna klade vajíčka. Poté plod z venku nadále okusuje. Stopka plodu jim také velice chutná. Po narušení stopky je pak plod bez přívodu šťávy a rychleji opadá.

Jestli si myslíte, že spadnutím plodu veškerý proces končí, jste bohužel na omylu. V opadaných plodech se zobonosce daří o mnoho lépe. Na zemi má totiž příznivější podmínky a to zejména větší vlhkost. Když už je larva dospělá a v jamce plodu se jí nelíbí, opustí ji a přemístí se přímo do půdy. V půdě larvy odpočívají po dobu jednoho roku, kdy se kuklí a poté opouštějí půdu jako dospělci.

Druhy zobonosek

zobonoska třešňová

zobonoska třešňová

Na světě existuje opravdu velká škála druhů těchto škůdců. Zde se však seznámíme s těmi hlavními. Zobonoska jabloňová neboli Neocoenorrhinus pauxillus jak už z názvu vyplývá, sídlí na jabloních. Má bronzovou hlavičku a červené krovky. Dorůstá se až 5 milimetrů. Dalším druhem je například zobonoska révová neboli Byctiscus betulae. Tento druh si nejvíce pochutnává na vinné révě, jejíž listy se po napadení stočí do takzvaných „doutníků“ stejně tak jako například u zobonosky lískové. Dalším druhem je zobonoska prýtová jejíž barva je modrá nebo zelená. Nosec a tykadla jsou černé stejně jako u předchozích druhů. Svou velikostí nepřesáhne 4 milimetry. Zajímavostí tohoto druhu je, že samičky kladou vajíčka nikoli do pupenců ale do rašících letorostů.

Ochrana a hubení

Jednou z možností jak ochránit strom a vyhubit tyto škůdce je obyčejné sklepání zobonosek například do různých plachet nebo prostěradel a poté jej zlikvidovat. Neméně důležité je sesbírání spadaných plodů. Jak zde bylo již zmíněno, larvy žijí i v samotných spadaných plodech. Tyto sesbírané plody tedy nestačí jen tak někam vyhodit ale řádně znehodnotit a to buď spálit, nebo zakompostovat s přidáním vápna.

Další možností ochrany je vlnitá lepenka obmotaná kolem kmene stromu. Na tyto pásy se zobonoska jednoduše přichytí. Pásy společně se škůdci vhodným způsobem znehodnotíme. Nejvhodnější čas pro umístění pásů je srpen.

postrikovacJestliže jste vlastníkem většího sadu, bude pro vás výhodnější pořízení nějakého ochranného přípravku. Jedním z nich je právě Mospilan 20 SP, jehož cena a účinnost je velice příznivá. Jedná se o insekticid ve formě prášku, který je snadno rozpustitelný ve vodě. Výhodou tohoto přípravku je, že svým účinným hubením není zaměřen pouze na zobonosky ale i na ostatní škůdce vyskytujících se na bramborách, rajčatech, paprikách a na okrasných rostlinách. Jeho využití je tedy všestranné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist