Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Změnit životní styl není těžké. Stačí tři zásady.

Čvn 1726 Autor: Kateřina Hadvigová

Civilizační onemocnění spojená s obezitou jsou velmi častou příčinou úmrtí. Ale proč, když této příčině se dá předcházet zdravým životním stylem? Navíc, když mluvíme o nejvýznamnějším faktoru ovlivňujícím zdraví člověka. Ruku na srdce – teorii známe každý, ale proč je pro nás tak těžké uvést teorii do praxe? Proč nechceme být zdraví, mít dobrou náladu a cítit se dobře?

zdravy zivotni styl

Shrnuli jsme zásady, který se držte a věřte, že se ze svých zajetých stereotypů vymaníte levou zadní. Představte si, že se rozhodnete pro sebe něco udělat a opravdu chcete vytrvat. Že se rozhodnete změnit svůj životní styl. Připravte se na to, že rozbourat svoje stereotypy nebude nejjednodušší. „Pro každého ale existuje způsob, jak dosáhnout úspěšného cíle. V průběhu cesty umíme povzbuzovat a motivovat, na vás je pouze rozhodnout se, vytrvat a nepodléhat různým pokušením,“ říká odbornice na výživu Romana Kotěrová ze společnosti Bio-Bachovky. Dodržujte tyto tři zásady a máte vyhráno. Navíc zjistíte, že vše spolu souvisí, že to není zas tak těžké – jedna zásada pomůže dodržet druhou zásadu a tak dále…

1. Psychika

„Vše je v hlavě a celkový fyzický stav je odrazem právě naší psychické harmonie,“ říká Romana Kotěrová. Pokud je v pořádku náš psychický stav, jsme schopni si určit priority a hýbat se. Ale co si myslíme, to jen tak nezměníme. Chce to tedy pořádnou podporu. „Pokud chce někdo přejít na zdravý životní styl nebo hubnout, pak pomůžeme některou z kombinovaných Bachových esencí,“ říká odbornice na výživu. Ne vždy to ovšem podle ní jde tak snadno: „Pro pomoc chodí i ti, kteří si neustále stěžují, a ačkoliv chodí na konzultace, nikdy nezačnou. Pro ty jsme schopni sestavit esenci na míru, po které přestanou mluvit o problému a začnou něco dělat. Nebo pokud patříte mezi ty, kteří se rozhodnou a pak přestanou, nebo neustále odkládají rozhodnutí začít, i pro vás je podpora květovými esencemi vhodná. Můžeme vám pomoci věřit sám v sebe, abyste to nevzdávali…“

2. Výživa

To, co jíme, jak jíme a v jaké jsme psychické kondici, se odráží také na naší imunitě a celkovém zdravotním stavu. Naši životosprávu ovlivňuje několik faktorů: psychické rozpoložení (stres, únava, nízká sebedůvěra…), naučené vzorce z rodiny či dětství a pohybová aktivita. Pokud jsme ve stresu, myslíme si, že nemáme čas na pohybovou aktivitu, cítíme se vyčerpaně nebo se věnujeme rodině. Stres střídá únava – přejídáme se a sníme vše, co nám přijde pod ruku, nebo přestaneme jíst úplně. A pokud jsme unaveni a hladoví, přestáváme se hýbat. „Zájemce o zdravý životní styl chceme naučit, aby myslel pozitivně, nehladověl, jedl kvalitní potraviny a hýbal se,“ prozrazuje cíl při změně životního stylu Romana Kotěrová a dodává: „Pokud máte dobrý stravovací režim, cítíte dostatek energie. Tím dosáhnete toho, že zvládáte věci, začne se obnovovat přirozená hmotnost, dobrá nálada i vnitřní spokojenost.“ Tip! Správně zkombinované jídlo z pohledu živin je mnohem lepší než tabletky na hubnutí. Je to sice složitější, ale vyvarujete se jojo efektu. Díky tabletkám přenášíte pozornost na produkty, a ne na to, že je to pouze na vás a vašem chování. Nepřemýšlíte totiž o tom, co děláte, takže zatěžujete klouby, nebo nejíte včas a správně. Sice díky tabletkám můžete pocítit rychlejší nástup efektu hubnutí, ten ale rozhodně není trvalý.

3. Pohyb

To, jak se hýbeme, je velmi důležité, což potvrzuje i odbornice na výživu: „Pokud člověk není zvyklý se hýbat, je potřeba dotyčného naučit přirozený pohyb – nejlépe chůzi na vzduchu. Obojí je pro náš organismus nejdůležitější. Proč třeba nevystoupit dvě zastávky před cílem a zbytek nedojít pěšky? Je to jen minimální pohyb, ale může si ho dovolit opravdu každý.“ Zaparkujte tedy auto opodál a projděte se. Nebaví vás chodit samotné? Pomozte venčit psy z útulku. Dojděte sousedovi pro nákup, s dětmi jděte na vzdálenější hřiště nebo prostě najděte parťáky na pravidelné procházky. „Zapomeňte na výpočet ideální váhy, kdy zadáte váhu, výšku a věk. Je to složitější – zohlednit se musí také pohlaví, svaly, tuk a voda v těle. Tedy ten nebezpečný tuk, který se usazuje kolem orgánů,“ upozorňuje Kotěrová. Pokud si tedy nevíte rady, není nic jednoduššího, než požádat o pomoc a společně se vrhnout na novou životní etapu. Nejlepší zprávou je, že nikdy není pozdě. Zacvičte se stresem Řadu relaxačních technik a technik, které, představují možnost kvalitního uvolnění, je Hormonální jógová terapie (HJT. Díky nim dochází k uvolnění svalů, ke zklidnění dechu, normalizaci srdečního rytmu a krevního oběhu a v neposlední řadě také ke zklidnění mysli. Vzniká tak prostor pro obnovení a udržení ztracené energie a k tělesné i duševní regeneraci.

„Za pouhý víkend jste schopni naučit se antistresovou sestavu, která vám pomůže se stresem bojovat. Jednoduše ji pak můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv,“ říká Jana Černotová, terapeutka a cvičitelka HJT. Účinky pocítíte již po víkendovém kurzu. Sestavu pak stačí cvičit třikrát týdně, ovšem jak říká terapeutka, čím častěji cvičíte, tím lepší výsledky samozřejmě pocítíte. Časem si tělo řekne, jak často máte cvičit. „Terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, zakladatelka hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let,“ radí s výběrem terapeuta Jana Černotová.

Relaxujte „Pro budování vhodných životních návyků a rituálů je vhodné cvičení a praxe powerjógy,“ prozrazuje lektor Václav Krejčík z Energy Studia a pokračuje: „Stačí se pravidelně, každé ráno na 20 minut, postavit na svou podložku a začít. Buď se rozhýbat a dobít energii pozdravem slunci, nebo se aktivovat krátkými sestavami ásan, které pomohou rozproudit vnitřní oheň ágni a také uvolní, zklidní nervovou soustavu. Stačí tak málo… jen chtít a dělat to pravidelně. Závěrečnou meditací vyladíte mysl na celý den nebo ji očistíte ve chvílích, kdy je zaplněna informacemi, emocemi a hlava se zmítá v mnohosti. Ve společnosti dechu se tělo, mysl i duše spojí, a vytvoří tak harmonizující vibrující celek a dobrou náladu.

Cvičit můžete kdykoliv sami, podle DVD nebo s profíky v online kurzu. Dodejte si sebedůvěru Pokud jste se rozhodli se sebou něco dělat, je potřeba si věřit. Dodat si vlastní sílu. Pomoci vám může terapeut, který díky květovým esencím dokáže namíchat kombinaci, díky níž zaženete pocit nejistoty, posílíte sebedůvěru a rozhodnost a získáte důvěru ve své schopnosti. Hotový elixír seženete také v lékárně.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist