Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zimování pelargónií a dalších okrasných rostlin

Říj 1223 Autor: Redakce

pelarginie na podzimPokud si chceme schovat na další sezonu oblíbené letničky a nechce se nám je řízkovat, musíme mít pro ně vhodné podmínky.

Pokud nemáme k dispozici světlé a chladné místo, bude nejlepší, když rostliny vyhodíme a na jaře si zakoupíme nové rostlinky. Též se nevyplatí schovávat stejné rostliny déle než 3 roky. Tyto rostliny potom méně kvetou, jejich dřevnaté stonky jsou holé. Jiné je to u begonií, kdy na zimu uchováváme pouze hlízy. Další letničky jako vějířovka, plenthrantus, petunie, surfing, milion bells neuchováváme přes zimu v žádném případě.

Příprava rostlin

Na příchod zimy a stěhování musíme naše rostliny připravit. V první řadě rostliny musí být zdravé bez chorob, plísní a škůdců. Je lepší rostliny preventivně ošetřit chemickými přípravky než přehlédnout jednou mšici. Na podzim při vlhkém a studeném počasí se objevuje spousta listových chorob, rez pelargóniová,plíseň šedá. Též škůdci jako mšice na pelargóniích převislých nebo molice na anglických pelargóniích mají stejný zájem se někde schovat v teple.

Rostliny sestříhneme.Výhony zkracujeme na 3-4 listy od země. Nikdy neseřezáváme rostliny velmi krátce a do starého dřeva. Z rostliny odstraníme všechny poškozené i jen lehce nažloutlé listy. I z povrchu květináče očistíme vše od zbytků listů apod. Toto by mohlo být zdrojem nákazy. Rostlinu můžeme preventivně ošetřit některým z přípravků na bázi mědi a přípravkem proti šedé plísni.

Vhodný čas na úklid rostlin

Zde se velmi těžko radí vhodná doba, kdy rostliny uklidit. Za prvé, každý bydlíme v jiné lokalitě. Zde musí každý posoudit své podmínky v místě bydliště. Například já nyní bydlím téměř na samotě u Kladna s výhledem do údolí. V září, kdy v celé republice bylo běžně v noci 6-8 °C , my zde měli ve 2,5 m nad zemí teplotu 1 °C a na trávníku jinovatku. Takže pelargonie mám od září uklizené. Když jsem bydlela na sídlišti, byla jsem v naprostém klidu i při předpovědi nočních mrazíků do – 3 °C. Pelargonie jsem měla na balkonech ještě v listopadu.

Pelargonie proto uklízíme až při dlouhodobější předpovědi nočních mrazů. Pokud hrozí lehký přízemní mrazík, stačí rostliny přenést blíže k jižní části domu, ke zdi a pod a na noc přikrýt třeba netkanou textilií. Rozhodně nepanikařit, rostlinám je pořád lépe venku než někde ve sklepě.

Umístění rostlin

zazimovani pelargoniiIdeální místo pro zimování rostlin je světlé a chladné místo s teplotou kolem 6-10 °C. Takové místo je například veranda, zasklený balkón, nevytápěná chodba, u okna v garáži, zimní zahrada, izolovaný skleník. Pelargonie snesou teplotu i kolem 0 °C, některé i krátkodobě -2 °C.

Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu – 18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Velmi důležité je, aby teplota byla v zimovišti stabilní. Rostlinám velmi škodí velké teplotní výkyvy. Pokud verandu přes den sluníčko ohřeje téměř na 30 °C a v noci klesne teplota k 5 °C., musíme tedy intenzivně větrat.

Rostliny zaléváme velmi opatrně. Čím je nižší teplota na zimovišti, tím méně vody rostliny potřebují. Substrát by měl být lehce navlhlý. Pokud necháváme rostliny v samozavlažovacích nádobách, v žádném případě nedoplňujeme vodu do zásobníku. Nadbytek vody přes zimní období je v 99% příčina úhynu rostlin. Rostliny v samozavlažovacích nádobách až do jarních měsíců zaléváme pouze horem, přímo do substrátu. V tomto klidovém období rostliny nehnojíme. Pouze je často kontrolujeme, zda nejsou napadeny škůdci či plísněmi a včas zasáhneme vhodnými přípravky.

V jarních měsících rostliny přesadíme, začneme je hnojit hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Rostliny, kterým přes zimní období narostly dlouhé,vytáhlé ,nevzhledné výhony upravíme řezem.

Úklid nádob

Pokud nebudeme přechovávat rostliny přes zimu, musíme nádoby uklidit. Rostliny vytrhneme a dáme do kompostu. Zbylou hlínu rozházíme po trávníku či záhonech. Nádoby necháme vyschnout. Na sucho kartáčem, košťátkem ometeme. Knoty promnutím zbavíme zeminy. Takto vyčištěné nádoby složíme na suché, bezmrazé místo, jako garáž, sklep. A příští jaro opět osázíme.

Náš tip: Anglické a vonné pelargonie kvetou pouze v případě , pokud prodělají klidové období v délce 8 týdnů při teplotě 6-8 °C. V tomto období rostliny nezaléváme. Pokud rostliny neprodělají tento cyklus pokvetou velmi málo nebo vůbec. Po tomto chladném cyklu nesmíme rostliny už tvarovat řezem, jelikož bychom si ostřihali i poupata.

Více o vhodných nádobách a samozavlažovacích květináčích nejen do interiéru na plastia.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2016>>
PÚSČPSN
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist