Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Žijí u nás ještě raci?

Čvn 1319 Autor: Dana Peštová

rakMožná vám vaši dědečkové a babičky vyprávěli, jak jako malí chytali raky holýma rukama. Málokteré dnešní dítě ale vidělo raka na vlastní oči. Jak to vlastně s těmito korýši je? Najdeme je opravdu jen v čistých potocích? A žijí u nás vůbec ještě?

Raci jsou sladkovodní korýši, příbuzní mořským langustám a humrům, ale také krevetám, i krabům. Jsou velmi dobře přizpůsobeni životu při dně a nejsou to dobří plavci. Jejich hlava se složenýma očima na stopkách je srostlá se třemi články hrudi. Hruď kryje pevný krunýř. Raci dýchají žábrami a mají přímý vývoj. Na hrudi mají raci pět párů kráčivých noh, na zadečku dvouvětevné končetiny, které neslouží k plavání.

Původní druhy raků v ČR jsou pouze dva a oběma hrozí vyhynutí, i když zatím lze české raky najít na více než pětistech místech. Jsou to živočichové chránění zákonem. Za úbytek raků může znečištění prostředí, zvyšování produkce na vodních tělesech a narušení biologické rovnováhy v tocích a v neposlední řadě račí mor v kombinaci s konkurencí nepůvodních druhů raků, které jsou vůči račímu moru imunní, ale přenáší ho.

Původní druhy v ČR

Rak říční (Astacus astacus) Poměrně velký rak, který může dorůst až 18 cm. Poznáme ho podle krátkých širokých a vykrojených klepet s vrubem na vnitřní straně a dvou párů hrbolků na krunýři za očima. Tento druh obývá pomaleji tekoucí horské a podhorské potoky a řeky s čistou vodou, pevným dnem s kameny a jílovitými břehy s přirozeným porostem, ale i méně úživné rybníky, zatopené lomy a nádrže, kde byl v minulosti vysazován. Kdybyste dostali chuť na račí maso, vězte, že jsou to živočichové chránění zákonem.

Rak Kamenáč (Austropotamobius torrentium) Menší druh, dorůstající cca 9 cm, který má na rozdíl od předcházejícího druhu jen jeden pár vyvýšenin na krunýři za očima. Jsou to živočichové chránění zákonem.

Nepůvodní druhy v ČR

Rak bahenní (Astacus leptodactylus). Tento druh byl k nám introdukován z Haliče a i když to není původní druh, také je chráněný. Je velký až 12 cm a stejně jako rak říční má na hrudi za očima také dva páry hrbolků. Na rozdíl od něj jsou ale jeho klepeta dlouhá, štíhlá a nevykrojená na vnitřní straně.

Rak pruhovaný (Orconectes limosus)
Rak signální (Pacifastacus leniusculus)
Rak červený (Procambarus clarkii)

Rak pruhovaný, signální i červený jsou původem severoameričtí raci a mají i hospodářské využití. Rak pruhovaný se na naše území rozšířil z Německa a decimuje zbytky populace našich původních druhů. Jeho konkurenční výhodou jsou i menší nároky na čistotu vody.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist