Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zelenina jako lahůdka

Lis 1303 Autor: Redakce

Slyšeli jste už pojem lahůdková zelenina? Jedná se o takové druhy zeleniny, které nejsou příliš obvyklé na našich stolech, ale při správné přípravě se z nich stane opravdová pochoutka. Mezi lahůdkovou zeleninu patří například artyčok, chřest, cukrová kukuřice nebo fenykl. Toto jsou ty nejzákladnější druhy, které daly této kategorii své jméno. Existují však i další a obvyklejší, které bychom sem mohli zařadit: celer řapíkatý i listový, rebarbora nebo čekanka. Tyto druhy zeleniny se sice vyznačují trochu vyšší cenou, ale určitě by si zasloužili více pozornosti v našich kuchyních. Vždyť jejich exkluzivita lze přirovnat ke steaku z pravé svíčkové. Zapomínat nesmíme ani na blahodárné účinky na náš organismus u většiny z nich. V následujícím článku si některé druhy postupně představíme a dočtete se i zajímavé typy k jejich přípravě.

chrestZačneme rovnou takzvaným králem zeleniny, a to chřestem. Ten je znám už po mnoho tisíc let. Je vyobrazen už na freskách v Egyptských pyramidách. Podle barvy ho můžeme rozdělit na bílý, ten je oblíbený v Německu, dále pak zelený, favorit v Británii a Francii, a fialový. Pěstování chřestu je poměrně náročné a vyžaduje hodně trpělivosti. Pěstování od semínek může trvat až 3 roky. Proto je určitě jednodušší si ho koupit v obchodě, kde je k dostání po celý rok. Jeho hlavní sezóna je ale v květnu. V tuto dobu bude zaručeně nejchutnější a nejčerstvější. Základní úprava chřestu je vaření v osolené vodě. Nikdy nezapomeňte ale chřest oloupat, jinak bude příliš tuhý. Jako příloha k němu se skvěle hodí losos, šunka nebo holandská omáčka.

artycokArtyčok zeleninový rozhodně nepatří v našich končinách k běžně pěstované zelenině. Rostlina se podobá bodláku a poživatelné jsou z ní objemná křupavá poupata, která se na rostlině vytvoří v druhém roce. S artyčokem v kuchyni zacházíme podobně jako právě s chřestem. Má jemnou, někdy lehce nakyslou chuť. Nejzákladnějším druhem přípravy je vaření. Poupata nejprve očistíme od stonku a oschlých listů, pak je pokapeme citronovou šťávou a na dvacet minut vložíme do vroucí vody. Nakonec je pokapeme rozpuštěným máslem a konzumujeme jednotlivé lupeny. Skvěle chutná například s bramborem nebo ho můžeme zapékat s jinými druhy zeleniny, či grilovat. Fantazii se meze rozhodně nekladou.

cekankaČekanku koupíte ve formě puků, se kterými pracujeme podobně jako s hlávkovým salátem. Můžeme ji také dusit, zapékat, či blanšírovat, čímž se zbavíme její nahořklé chuti. Pěstování čekanky vyžaduje trochu trpělivosti, ale i méně zkušený zahrádkář to zvládne. Můžete si pak čerstvou čekanku dopřávat po celou zimu.

celer rapikatyŘapíkatý celer je u nás už vcelku oblíbený, ale zdaleka ho nevyužíváme tolik jako například v Americe. V podstatě lze říct, že tento druh celeru nahradí kořen klasického celeru, který by mohl mít příliš výraznou chuť. Je také skvělý do salátů, kterým dodá velice zajímavou chuť. Nezapomínejme ani, že bez něj by byl koktejl Bloody Mary neúplný.

fenyklDalším druhem zajímavé a chutné zeleniny je fenykl sladký. Najít ho můžete i pod názvy fenykl hlíznatý či boloňský. Listy fenyklu jsou velmi podobné kopru a mohou dosahovat výšky až 1,5 m. V kuchyni se však využívají pouze nepravé cibule, které se tvoří na koncích řapíků. Z fenyklu si můžete připravit například vynikající salát nebo ho vyzkoušet uvařit v páře.

Fenykl sladký je považován za italskou národní zeleninu a od toho se odvíjí také fakt, že při jeho přípravě není potřeba používat velké množství koření, které by jeh úžasnou chuť potlačilo. Stačí vám klasika-sůl, pepř a nebo zálivka s troškou cibulky, hořčice a citronové šťávy.

Oproti tomu fenykl obecný pravý (Foeniculum vulgare) je výborné a léčivé koření podporujícím zdravé trávení a je vhodný i pro děti a těhotné ženy.

rebarbora revenRebarbora nebo-li reveň je naše stará známá. Většina kuchařek ji používá hlavně na kynuté koláče, ale existuje ještě několik jiných druhů přípravy této rostliny.

Připravit z nich lze marmelády, kompoty nebo náplň krémů. Řapíky rebarbory ale nikdy nezapomeňte oloupat a nedopřávejte si je příliš často a už vůbec ne za syrova. Řapíky vám totiž mohou opravdu nepříjemně podráždit střeva.

Zajímavostí je, že je pokládána za ovoce, právě protože je většinou využívána na sladko. Ovšem botanicky se jedná o zeleninu.

Doufám, že vás tento článek navnadil, a že vyzkoušíte nějaké nové, neobvyklé a chutné druhy zeleniny, které obohatí váš jídelníček.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist