Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Zdravě, chutně, jednoduše aneb vypěstujte si žampiony doma

Úno 1408 Autor: Aneta Skotníková

zampion bilyŽampiony můžeme na zahrádce nebo v přírodě sklízet od počátku léta do podzimu. Zoufat nemusíte ani v tomto období, protože vypěstovat si žampiony doma, není problém. Tyto houby vám nejen skvěle doplní pokrmy, ale jsou také zdrojem bílkovin a nejrůznějších vitamínů. Jako je C, B1, B2, D, z minerálních látek například draslík, fosfor, hořčík, vápník. Má pozitivní vliv na léčbu alergií, ekzémů a dalších kožních problémů. Byly prokázány i protirakovinné účinky, napomáhají tvorbě mateřského mléka a celkově posilují organizmus. Zařadit tuto houbu do jídelníčku jistě stojí za to. Chcete si vypěstovat vlastní žampiony? Pojďme si vysvětlit jak na to.

Na výběr máte žampion bílý nebo hnědý. Hnědý, který je původní, ale také dražší, je aromatičtější, jeho chuť je výraznější a je trvanlivější. Jeho klobouk je hnědý, ze spodní části vykukují lupeny, třeň bílá s blanitým prstenem a dužnina po narušení lehce zčervená. Pokud si hnědé žampiony vypěstujete doma, neloupejte je. Ve slupce je totiž obsaženo nejvíce aromatických látek. Oba druhy se dají konzumovat uvařené i za syrova.

Snad v každém obchodě se zahradnickými potřebami seženete soupravu na pěstování žampionů neboli žampionovou zahrádku. V balení najdete asi 10 kilový substrát naočkovaný sadbou hnědých či bílých žampiónů, krycí zeminu a návod k pěstování. Tento způsob pěstování je vhodný pro začátečníky. Pokud budete dodržovat alespoň minimální pravidla, můžete se těšit minimálně ze 3kg žampionů. Ti šťastnější mohou sklízet až 10 kg žampionů. Jedno balení plodí 40 – 60 dní.

pestovani zampionuAby byl substrát dostatečně prorostlý, propíchejte fólii na několika místech a umístěte ho do místnosti o teplotě 20 – 26°C. Prorůstání by mělo trvat 1 – 2 týdny. A jak poznáte, že je kostka substrátu připravena? Měla by vonět houbami a od pohledu by mělo být zjevné bělavé podhoubí. Teď už se můžete pustit do pěstování žampionů. Fólii odstřihněte na vrchní straně kostky tak, aby po stranách zůstaly ještě 3cm fólie (krycí zemina tak nebude vypadávat). Poté nakypřete substrát například vidličkou, alespoň do hloubky 2 cm. Do pytlíku se zeminou nalijte vodu a smíchejte. Správné množství poznáte tak, že po stisknutí by vám měla voda protéct mezi prsty. Asi půlkou pokryjte substrát a opatrně společně prohrabejte. Poté vysypte zbytek zeminy.

Po celou dobu pěstování musí být zemina vlhká. Nejlépe ji denně pokropte. Voda by se neměla dostat do substrátu. Teplota by měla být nadále 20 – 26°C. Až podhoubí proroste krycí zeminou, měli byste ji prohrábnout, aby se smíchala s méně prorostlými místy. Za 3 – 5 dní kostku přemístěte do prostředí o teplotě 14 – 18°C a nekropte. Teď můžete očekávat růst plodnic. Při velikosti asi 1cm začněte znovu kropit. Sklízíme dle vlastních požadavků na velikost. Žampiony vykrucujte, neodkrajujte. 1. a 2. vlna sklizně bývá nejsilnější. Celkově můžeme očekávat asi 6 vln po přibližně 7 – 10 dnech. Po každém sběru intenzivně pokropíme a vyvětráme. Substrát nevyhazujte, skvěle vám poslouží jako místo pro pěstování okurek, paprik či rajčat.

Žampiony, které si vlastním úsilím vypěstujete, vám jistě budou chutnat o něco více.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Pro 2017>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist