Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Zavařování ovoce i zeleniny trochu jinak

Zář 1414 Autor: Redakce

zavarovaniSezóna zavařování nejrůznějšího ovoce a zeleniny je v plném proudu a na výběr je hned několik způsobů, v čem a jak můžeme úrodu zavařit. Někdo dá přednost klasickému zavařování v tlakovém hrnci, někdo zase volí troubu, mikrovlnku nebo dokonce myčku. Tyto moderní způsoby zavařování mohou ušetřit čas i starosti s manipulací s velikým hrncem, který navíc každý doma nemá.

Zkuste zavařování v troubě

Ovoce i zeleninu bez problémů zavaříte v elektrické, plynové i horkovzdušné troubě. Pokud máte troubu na plyn či elektriku, naplňte sklenice podle toho, jak máte ve zvyku a zavíčkujte. Doporučuje se použít hlubší plech, který se zalije horkou vodou do výšky přibližně dvou centimetrů. Někdo ještě před zalitím vodou vyloží plech utěrkou. Mezi nejlépe stejně velkými sklenicemi by měl být rozestup, aby mezi nimi mohl proudit vzduch a ohřívání tím bylo rovnoměrné. Neměly by se dotýkat ani okraje plechu. Většinou se na plech vejde 6-8 sklenic, záleží na velikosti. Plech se sklenicemi poté vložte do spodní poloviny předehřáté trouby. Elektrická trouba by měla být předehřátá na cca 95 ºC a plynová na stupeň 1. Přesná doba zavařování se může samozřejmě lišit u každé trouby a druhu ovoce či zeleniny, ale většinou se rovná době zavařování v klasickém hrnci.

U horkovzdušné trouby postupujte podobně, ale zpočátku nastavte troubu na 150 ºC a po pěti minutách ztlumte na 85-90 ºC. Po vypnutí trouby můžete nechat půl hodiny vychladnout uvnitř nebo vyjmout sklenice a nechat je vychladnout. Někdy se doporučuje nechat do druhého dne sklenice chladnout dnem vzhůru.

Zavařování v mikrovlnné troubě

zavarovani v mikrovlnne troubeOkurky, kompoty, marmelády, houby a tak dále můžete snadno a hlavně rychle zavařit i v mikrovlnné troubě. Hodí se zejména pro ty, kteří mají k zavaření jen pár sklenic. Sklenice o objemu 0,7 l stačí nechat v mikrovlnce 6 minut při 700 W výkonu. Platí, že čím vyšší výkon, tím se mírně zkracuje i doba zavařování. Pokud máte sklenice o menším objemu, například 0,3 l, stačí zavařovat jen tři minuty. Tyto hodnoty platí, pokud zavařujeme pouze jednu sklenici. Čas se pak násobí počtem sklenic, takže pokud zavařujete čtyři sklenice, při výkonu 700 W, vychází doba mikrovlnní na 24 minut. Čtyři sklenice jsou pro mikrovlnnou troubu maximum a vždy je stavíme po obvodu otočného talíře – nikdy doprostřed. Možná si kladete otázku, jestli nevadí víčka. Víčka pro zavařovací sklenice v mikrovlnce nejiskří, takže se nemusíte bát a použít jak klasická zavařovací víčka, tak i uzávěry twist off. Stejně jako u klasického zavařování neplníme sklenice až po okraj, ale pod míčkem musí zůstat mezera.

Zavařovat se dá i v myčce

zavarovani v mycceVěřte nebo ne, dokonce i v myčce je možné si zavařit téměř cokoli. Sklenice si připravíme klasicky podle receptu, zavíčkujeme a naskládáme do myčky. Důležité je, aby stáli rovně. Velké sklenice se vejdou spíše do spodní části myčky, do horní můžete naskládat menší skleničky. Samozřejmost je, že nepoužijeme žádnou tabletu do myčky ani jiné chemikálie. Spustíme nejdelší možný program a na co nejvyšší teplotu (min. 65 ºC) a spustíme ho celý, včetně oplachů. Po skončení sklenice vyskládáme dnem nahoru a necháme vystydnout.

Hrncová klasika

nalozena rajcataNěkomu mohou předešlé moderní způsoby zavařování připadat poněkud avantgardní. Mnoho lidí proto volí tradiční způsob zavařování v klasickém tlakovém hrnci. Při tomto způsobu je nejdůležitější, dodržet dobu varu, která je docela krátká, protože zejména ovoce by se mohlo rozvařit. Zkrátka musíte být na pozoru a proces stále hlídat. Do hrnce se vkládá druhé dno a nalije se voda do výšky 2,5 cm. Pak stačí naskládat sklenice, uzavřít hrnec poklicí a tlakový ventil zůstane nezakrytý. Když začne stoupat po pěti až deseti minutách z ventilu sloupek páry, na ventil se nasadí uzávěr a zavařuje se 3-5 minut. Pak hrnec nechte tak deset minut vychladnout, sejměte ventilový uzávěr a po poklesu tlaku sundejte poklici a vyndejte sklenice. Výhodou je, že do hrnce se většinou vejde více sklenic než třeba do trouby, takže i přes větší náročnost a potřebu obezřetnosti vyjde množství času podobně.

Na dnešním trhu lze koupit také vysoce komfortní elektrický zavařovací hrnec, který nepotřebuje žádný sporák ani jiný spotřebič. Stačí mu přívod elektřiny, takže zavařovat můžete třeba na zahradě. Navíc je tento hrnec vhodný na přípravu pokrmů nebo svařáku, takže snadno navaříte pro velkou skupinu lidí. Jsou k dostání v různém provedení a s různým vybavením. Podle toho se pak odvíjí cena.  

Malá škola zavařování

kniha mala skola zavarovaniZavařování je opět v kurzu, protože se mnoho rodin soustředí na domácí pokrmy bez zbytečných konzervantů a barviv. My jsme narazili na super knihu Malá škola zavařování, která Vám ukáže, jak zavařovat, ale také mrazit, sušit a nakládat ovoce, zeleninu i maso, jak připravit čatní, marmelády, ovocné krémy, rosoly, želé či alkoholické nápoje, jak nakládat ryby nebo připravit úžasnou šunku. Za každým návodem vysvětlujícím novou techniku následuje řada báječných receptů popsaných krok za krokem, a navíc doplněných spoustou rad, připomínek a tipů. Během chvilky bude vaše spíž přetékat těmi nejlahodnějšími domácími pochoutkami, které se hned tak nezkazí.

Knihu vydala Euromedia Group k.s., Ikar (www.bux.cz)

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist