Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Zahrada kvetoucí v bílých tónech

Srp 1413 Autor: Redakce

Úprava zahrady není zrovna lehkým úkolem. Při plánování zahrady zjistíte, že existuje prakticky nekonečné množství variant a druhů rostlin, které je možné v zahradě zasadit. V dnešním článku vám představíme tak trošku jiné řešení. Jednoduché, elegantní, ale přesto prostě nádherné. Řeč bude o bílých zahradách, které se v posledních pár letech vrací do módy a těší se obrovské oblibě.

suskarda bilaPoprvé se bílé zahrady začaly objevovat jako součásti klášterních komplexů. Svědectvím o tom nám jsou i obrazy s náboženskou tematikou, kde se bílé květy velmi často vyskytují. Mniši v bílých zahradách nacházeli klid k rozjímání a přemýšlení. Bílá barva v kombinaci se zelenou má totiž silně uklidňující účinek. Časem se bílé zahrady staly součástí královských zahrad. Bílá zákoutí byla chloubou a známkou dokonalosti. Veliké oblibě se bílé zahrady těšily především v Anglii. V hrabství Kent najdeme jednu z nejznámějších a nejvýznamnějších bílých zahrad – Sissinghurst. Inspirací pro tuto zahradu bylo dílo jedné z nejvýznamnějších zahradních architektek 20. století – Gertrudy Jekyll.

Bílá zahrada působí celistvým dojmem

bile kostaceNajdete jen minimum rušivých elementů a právě proto se stává vynikajícím místem pro relaxaci. Pokud se rozhodnete ladit zahradu pouze do bílé barvy a jí příbuzným odstínům, ušetříte si i mnoho práce s kombinováním a zkoušením barev. Navíc i takto střídmě laděná zahrada se bude dát jednoduše zkombinovat se zahradním nábytkem. Tím, že se vše nese v jednom barevném odstínu, můžete sáhnout třeba i po zdobnějších lavičkách či stolcích.

Říkáte si, že tolik bílých rostlin snad ani neexistuje? Tak to jste na omylu. Vybírat můžete z tolika rostlin, že zahrada bude bíle zářit po většinu roku. A navíc – bílá zahrada je velmi výrazná i v nočních hodinách, ve kterých je navíc až magicky krásná.

Načasování

bile kvetyDůležité je rozplánování rostlin tak, aby na sebe období, kdy rostlina kvete, navazovala. Prvními rostlinami, které mnohdy rozkvétají již uprostřed nebo koncem zimy, je čemeřice a kamélie. Kamélie je velmi náchylná rostlina. Nemá ráda změny, a proto květináči zbytečně nehýbejte. Stěhovat ji můžete, ale opatrně a ne příliš často. Přes zimní měsíce by měla být rostlina uchovávána v chladné místnosti se stálou vlhkostí. Nezapomínejte na dostatečné hnojení. Brzy zjara také kvetou další bílé květiny – bledule, sněženky a krokusy.

Další, bíle kvetoucí rostliny v řadě, jsou narcisy a hyacinty. Narcisy milují sluncem prosvětlená místa ve vaší zahradě. Poté, co na jaře odkvetou, musíte vychytat správnou chvíli, kdy jim začnou rašit kořínky. V té době cibuli z půdy vyjměte a uchovávejte ji v suchu a teplu až do konce srpna, kdy cibulky můžete znovu zasadit. Asi 14 dní před výsadbou vyhlubte jamky cca 20 cm hluboké, do nichž přidejte kompost. Cibule narcisů očistěte od svrchní slupky a nasázejte od sebe po 15 cm. Hyacintové cibulky se sázejí v podstatě stejně jako narcisové. Čím větší cibuli pro sadbu vyberete, tím větší bude samotný květ.

kvetouci strom broskevZe stromů, které se na zahradě běžně vysazují, bíle kvetou broskvoně, třešně, hrušně, magnólie či akáty. S bílým květem se setkáváme i u mnoha keřů, například rododendrony, azalky, ptačí zob a šeříky.

V truhlících či květináčích na oknech nebo balkonech se nejčastěji setkáme s muškáty, petúniemi a begoniemi. Muškáty je potřeba zasadit jako semínka již brzy na jaře, s prvními poupaty se setkáme většinou v průběhu dubna. Do venkovních květináčů pak už přesazujeme keříky, které jsou už nakvetlé. Podobně se doma musejí předpěstovat i begonie. Petúnie nejsou nijak extrémně náročné, a přesto se vám odmění bohatými květy, kterých na ne příliš vysokém keříku najdete doslova záplavu. S výsadbou do truhlíků by se mělo začít až v polovině května. Tyto rostliny milují slunce a stín jim jednoznačně nesvědčí.

Klasikou jsou trvalky

bile chryzantemyZ trvalek, které se pěstují v záhonech, zmíníme ty nejoblíbenější. Tulipány patří mezi rostliny, které zjara kvetou hned mezi prvními. Cibulky sázíme v rozmezích 15 – 20 centimetrů na prosluněném místě do hlinitopísčité půdy.

Pivoňky jsou známé pro svou dlouhověkost. Dokonce čím starší rostliny jsou, tím krásněji kvetou. K vrcholné kráse dochází asi po 8 letech. Výsadba je nejvhodnější v měsíci srpnu. Vyberte skutečně kvalitní, vyživenou a kyprou půdu na místě plném slunce. Možností jak je pěstovat je několik – v záhonech jako trvalky, v řadách či ozdobných skupinkách, nebo jako solitérní rostliny. Bohaté květy, z kterých se budete moct těšit po většinu léta, na sebe nenechají dlouho čekat.

bila lilieSnad nejoblíbenější a nejtypičtější bílou květinou je lilie. Se sadbou cibulí sice můžeme začít až na jaře, ale podzimní období, ještě před příchodem prvních mrazů, je příhodnější. Cibule můžeme sázet ve skupinkách po 3-5 kusech. Dbejte na vzdušnost prostoru (tedy e např. pod stromy), také je ideální volit na živiny bohaté, ale neutrální půdy s dostatečným prosluněním. V růstovém období je potřeba dbát na pravidelné hnojení např. hnojivem Cererit a dostatečnou zálivku.

Zahradu zkrášlí i popínavý plamének. Místo výsadby by mělo být chráněno před větrem. Ideální je najít takové místo, kde podzemní část rostliny je před sluncem mírně chráněna a nadzemní část naopak slunci vystavena. Pokud vysazujeme plamének ke zdi, mělo by se jednat o jihovýchodní či jihozápadní stranu. K výsadbě volíme jarní měsíce a sazenice umisťujeme do půdy zhruba o 15 cm hlouběji, než byly zasazeny v kontejneru. Kolem rostliny byste měli rozprostřít vrstvu kompostového hnojiva. Více květů můžeme dosáhnout hlubokým řezem.

Bílých květů je opravdu obrovské množství. Proto se vám jistě podaří rostliny zasadit a rozplánovat tak, že zahrada bude neustále hrát bílou barvou a jí podobnými odstíny.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist