Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Vypěstujte si vlastní bazalku

Dub 1727 Autor: Redakce

Také jste se naučili používat čerstvé bylinky? A aby ne! Jejich použití je všestranné, chuť báječná a pěstovat se dají i v obyčejném rendlíku za oknem nebo jako mobilní zeleň. Pro začátečníky se hodí bazalka, která je základem středomořské kuchyně a za chvíli si bez ní vaření nedokážete představit ani vy, za to ručíme.

bazalka fialove listy

Bazalka už zdaleka nemusí být pouze poněkud nevzhledný nekompaktní keřík s velkými sytě zelenými listy a křehkými lodyhami. V nabídce zahrádkářů najdete i trpasličí druhy, druhy s pevnými nebo různě zbarvenými listy i květy. Bazalka se tedy stává bylinkou opravdu pro každého, ať už chcete bylinku, nebo atraktivní balkonovku s krásnou vůní.

Kupte sazenici nebo semínka

Zdaleka největší úspěch samozřejmě budete mít, pokud si rostlinky vypěstujete po vlastní ose ze semene. Budete jich mít za pár korun dostatek nejen na všední vaření, ale také třeba na výrobu pesta či na sušení. Sazeničky většinou koupíte jen bazalky klasické, ty barevné nebo dokonce s nádechem citronu či skořice se předpěstované příliš nevidí.

Pěstování ze semínek

Semínka nikdy neschovávejte na příští rok. Na druhou stranu jich v sáčku nenajdete příliš mnoho, takže neváhejte vysít všechny. Nachystejte si květináčky a výsevní substrát. Ten buď koupíte, nebo namícháte z klasické zahradní zeminy, vyzrálého kompostu a písku či perlitu ve stejném poměru 1:1:1.

Zeminu dejte do květináčků, udusejte a poházejte semínky, které už jen lehce zahrňte asi 1 cm zeminy. Opatrně zavlažte nejlépe odstátou vodou s rozprašovačem. Pozor! Klíčení semínek je sice rychlé, ale během této doby nesmí substrát nikdy vyschnout. Pomoci si můžete také zakrytím nádoby třeba obyčejným sáčkem.

Asi za 14 dní začnou rostlinky klíčit a uvidíte malé jemné sazeničky, které je možné za dalších 14 dní pikýrovat, tedy přesadit po několika do větší nádoby. Toto si usnadníme pokud vysejeme opravdu málo semínek.

bazalka ze semen

Bazalka pěstovaná na záhoně

Mnoho zahrádkářů se naučilo vysévat bazalku přímo na stanoviště. To ale nedělejte dříve, než koncem května. I tady platí dostatečná zálivka. Semínka poházejte třeba mezi rajčata. Bazalku pravidelně sklízejte zaštipováním. To také podpoří postranní růst a vytvoří kompaktnější keřík. Na záhoně není nutné bazalku přihnojovat.

bazalka ze semen

Bazalka jako balkonovka

Jak již bylo řečeno, není nic jednoduššího, než kompaktnější kultivary, nebo kultivary se zajímavým květenstvím, zapíchat mezi balkonové letničky. Pokud si je také předpěstováváte po vlastní ose, je možné k nim vysít k nim rovnou i bazalku (pokud možno nějakého zajímavého kvetoucího kultivaru, s kudrnatými listy a podobně). I v případě klasických letniček vždy platí, že pokud hrozí mrazíky, schováme truhlíky domů.

bazalka v kvetinaci

Vždy bazalku kombinujte s druhy rostlin, které snesou tolik světla a vody, jako samotná bylinka. V žádném případě ji nedávejte do stejného truhlíku jako středomořské bylinky, protože ty naopak potřebují sušší prostředí a substrát s větším podílem písku pro větší propustnost.

Bazalku hnojte asi 1 za 14 dní speciálními hnojivy na bylinky, která bývají často v bio kvalitě a podporují chuť a vůni.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2017>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist