Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Urychlovače kompostu

Čvc 1422 Autor: Redakce

Kompost patří ke každé zahrádce. Rostlinný přírodní odpad se často kompostuje a poté využívá jako hnojivo nebo kvalitní půda pro nové rostliny. Probíhá tak koloběh živin v přírodě, odumřelé rostliny vytvoří prostředí pro růst nových. Nechceme-li čekat dlouho, než se rostliny samy zkompostují, je možné jim pomoci a získat substrát mnohem dříve. Je řeč o urychlovačích kompostu.

hotovy kompostKomposty mohou být volné, v této formě však potřebují více plochy. Také jsou hůře provzdušněné. Další možností jsou komposty v plastových kontejnerech. Jsou navrženy tak, aby ke kompostu šel k boku vzduch, tím je zajištěno větrání a rychlejší a kvalitnější zrání rostlinného odpadu.

Fungují na principu sušených bakterií a živin pro ně. Při kontaktu s vodou ožijí a napomáhají hnilobnému procesu. Obvykle se sypou na kompost a poté důkladně zalijí vodou. Při kompostaci uvnitř hmoty vznikne až 70°C, díky čemuž se zničí choroboplodné zárodky, zničí semena plevele, která by mohla při použití na zahradě klíčit. Pomáhají také při problémech překyselení kompostu, nedostatku fosforu a dusíku.

Typy urychlovačů

kompostovaci zizalyExistují dva typy – chemické nebo biologické urychlovače. Existují v podobě granulí nebo sypké směsi. Granulovaný je hnůj, sušená močůvka. Jsou ale i přírodní urychlovače. Ty se skládají z enzymů, které samovolně vzniknou v kompostu, jen de facto podpoří přirozený rozklad. Mohou je ředit vodou a poté aplikovat na kompost nebo se na kompost sypou a následně zalijí vodou. Vždy je potřeba se však řídit informacemi uvedenými na obalu výrobku. U některých urychlovačů se například jen kompost posype a následně přehází, aby se bakterie dostaly dovnitř kompostu, pak se nemusí použít voda.

Kdy použít urychlovač

zbytky pro kompostUrychlovač se používá tehdy, máme-li málo zkušeností s kompostováním či z důvodu nové velké vrstvy odpadu stejného druhu. Dalším důvodem může být špatné složení kompostu, kdy je přirozený hnilobný cyklus narušen. Nejčastějším důvodem pro použití urychlovače je však to, pokud potřebujeme vytvořit kompost v krátkém čase. Používají se obvykle pro menší komposty, kde není uvnitř dostatek prostoru pro kompostaci. Pokud například máme kompost v plastovém kontejneru s provzdušňováním a drží vhodnou teplotu, rostliny se budou samy rychle a kvalitně kompostovat bez nutnosti urychlovače. Také velké komposty a komposty s dostatkem vhodné péče urychlovač určitě potřebovat nebudou. Urychlovač nám však určitě nepomůže, chceme-li okamžitě vytvořit kvalitní kompost například jen z trávy a větví. Prostě jen napomůže rychlejšímu kompostování.

Urychlovače a ceny

kompostujemeNejsnadněji seženete v zahradnických potřebách nebo velkoobchodech typu OBI či na internetu urychlovače, jako je granulovaný hnůj. Pak také sušenou močovinu nebo další sušené směsi. Chcete-li však použít něco z domácnosti, pak zkuste například logr z kávy nebo vylouhovaný čaj, jelikož jako urychlovače fungují také.

Granulovaný hnůj lze sehnat v cenové relaci kolem 250 Kč za 10 kg. Jedná je obvykle o kravský granulovaný hnůj. Granule stykem s vodou bobtnají a tím ze sebe uvolňují živiny. Typů granulí je několik a každý je určen pro něco jiného. Proto vždy čtěte informace na obalu!

Močovinu koupíte v rozmezí 200 – 260 Kč za 10 kg. Prodává se ve formě granulí a fungují na stejném principu jako granulovaný hnůj. Granule se rozkládají postupně a tak pomalu uvolňují živiny. Močovina je všestranné hnojivo, obsahující hodně dusíku. Díky jeho vysokému obsahu kompost získá dostatek dusíku na 3 až 4 měsíce. Kvůli vysoké koncentraci látek je potřeba si dát pozor na jeho množství, aby nedošlo je spálení kompostu.

Přírodní urychlovače se prodávají za velmi rozdílné ceny. Záleží na prodejci a typu výrobku, kterých je poměrně mnoho. Obvykle je cena kolem 100 – 200 Kč za 1 litr urychlovače. Princip jejich fungování spočívá v obsahu bakterií a enzymů, které rozkládají odpad vložený na kompost. Tyto bakterie vznikají v kompostech přirozeně, avšak nemáme-li ideální podmínky, použijeme tento urychlovač. Obsahují i živiny pro bakterie, díky kterým se více množí a více pomáhají tlení odpadu.

Kvalitní kompost bez urychlovače

kompostovaniSvou funkci dobře splní plastové kontejnery. Mohou mít i více komor, jsou skladné, lze je dobře skrýt. Pokud nechcete plastový kontejner, zajistěte kompostu dostatek prostoru, aby uvnitř mohlo docházet k procesům kompostace. To znamená kompost rozměru ideálně 1,5 m na výšku a 2×2 m jako podstavu tohoto kvádru. Pokud je kompost příliš suchý, musíme se o něj starat zvlhčováním. Pro kvalitní kompost by měla být vybudovaná drenáž. Drenáž v kompostu tvoří trubka, která zajistí odvětrání a odtok přílišné vlhkosti. Pokud by byl kompost promáčený, mohou v něm vznikat hnilobné procesy. Hnijící kompost silně nepříjemně zapáchá a vznikají v něm toxické látky, nebezpečné pro rostliny i živočichy. Jednou za čas kompost přeházejte, čímž ho provzdušníte a pomůžete přirozeným bakteriím v přeměně odpadu na humus.

Kompost musí mít pestrou skladbu

plastovy komposterTo znamená vyhnout se velkým vrstvám jednoho druhu materiálu, například posečené trávy. Materiál vkládaný na kompost musí být různorodý, pestrý, nestejnorodý, tedy divergovaný. Také to znamená střídat různé vrstvy – odpad z ovoce a zeleniny s kuchyně v tenké vrstvě, na ni zdřevnatělý odpad ze zahrady, dále na vše další tenkou vrstvu například listí a tak dále. Vždy je důležité kompost promísit a dostat dovnitř vzduch. Příliš hutná neprovzdušněná hmota shnije, neproběhne mineralizace a výsledný produkt bude pro zahradu spíše škodlivý než zdravý. Pro kompostaci je nutná i stálá a vhodná vlhkost, která podporuje mikroorganismy, díky nimž kompost zraje. Vlhko a teplo podporuje jejich rozmnožování a odpad pak lépe a rychleji tleje. V žádném případě nemůžeme do kompostu dávat veškerý zahradní odpad. Je třeba se vyhnout touze vyhodit do kompostu veškeré plesnivé brambory nebo shnilá jablka. Takovýto odpad obsahuje toxické látky, které by znemožnily použití kompostu na zahradě a rostlinám by jenom uškodily. Ideální skladba kompostu má poměr mezi dusíkem a uhlíkem 1:30.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Urychlovače kompostu
  • Radim 16.8.2018 (11:57)

    Na rozklad travi co se používá

    • Nikodém 14.3.2022 (13:34)

      Na trávu nemusíš nič ale je lepšie ju miešať s pilinami napr na 10kg suchej trávy (15 kg mokrej) pridaj 1kg pilín, získaš lepší kompost. Ale tráva sa rozloží aj sama ale musí byť suchšia nie čerstvo zkosená ani suchá na seno. Ak bude mokrá bude hniť a smrdieť a ak veľmi sucha tak je konzervovaná teda nerozloží sa, vdety je dobre ju zalievať.

Kategorie
<<Srp 2018>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist