Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Únor na zahradě: Je na čase pustit se do práce

Úno 1805 Autor: Redakce

Někdo má pocit, že v únoru ještě není na zahradě co dělat, ale opak je pravdou. I když za okny dosud vládne zima svojí chladnou rukou, dobrý zahrádkář už se chystá do terénu a připravuje se na vegetační sezónu. Na co se tedy v tomto chladném měsíci na zahradě soustředit?

predpestovani

Vysejte semínka pro předpěstování

Nastává ideální čas na výsevy semínek do misek pro předpěstování sazeniček. Můžete se do toho pustit na okenním parapetu, ale také v zimní zahradě, nebo skleníku. Zasejte semínka, raných paprik, lilku, celeru, brokolice, ale i salátu, můžete předpěstovávat i rajčata a petrželku. Nemusíte se ale samozřejmě soustředit pouze na zeleninu. I okrasné květiny je třeba předpěstovat, zejména ty, které se vyvíjejí dlouho jako hledíky, petúnie nebo lobelky. Pro dobré předpěstování potřebujete lehký substrát, dostatek světla, jemné rosení a přikrytí misek pro lepší mikroklima.

seminka predpestovani

Tip pro vás: Namočte semínka

Chcete-li klíčení semínek urychlit, namáčejte je. Otázkou je, jak dlouho máčet. Řiďte se velikostí semene, sílou jeho slupky. Zatímco salátu budou k probuzení stačit zhruba 4 hodiny, pro papriky a rajčata je ideální doba dva dny. Pro delší máčení je nutné dvakrát denně vyměnit vodu. Teplomilné rostliny jako například rajčata by se měla máčet ve vodě minimálně o teplotě 16 °C. Než namočená semínka vysejete, lehce je osušte.

Otužilá semena mohou do půdy

Jaké další práce je dobré v únoru udělat?  Můžete do teplého, kompostem vyhřátého pařeniště vysít ředkvičky. Pokud na ně nezapomenete, už koncem března se dočkáte první úrody. Totéž platí i o rané karotce. Na konci měsíce, pokud teplota půdy je vyšší než 5 °C, můžete zkusit vysévat otužilé druhy zeleniny, zejména kořenové jako petržel a mrkev. Prohřátí půdy napomůžete především foliovými nebo skleněnými poklopy. 

vysev

A co další práce?

  • Pozornost byste měli věnovat pelargóniím v truhlíku. Je dobré seříznout jejich výhonky o jednu až dvě třetiny. Zajistíte si tak košaté rostliny. Na konci měsíce můžete muškáty i přesazovat.
  • Pokud toužíte po bohaté úrodě raných brambor, nechte si je naklíčit na světlém místě v teplotě 10-15 °C. Můžete je potom koncem března už sázet.
  • Zkontrolujte dvouleté rostliny, které jste před zimou zakryli chvojím. Na konci měsíce už můžete dvouletky a trvalky odkrýt.

Vydejte se do terénu

Vyrazte do zahrady, tady je také práce více než dost. Sníh taje a  

  • Věnujte se prořezávání rybízu a také stromů, například jabloní či hrušní. Mladé výhony samozřejmě budou plodit více, než staré. Proto prořezávku nezanedbejte, tvarujte koruny. Prořezávejte v případě, že teplota nebude nižší než 5 °C. Prořezávku ale samozřejmě potřebují i okrasné keře a keře vinné révy.
  • Zároveň nastává ideální čas na shrabání zbytku listí pod ovocnými stromy a odstranění uschlé trávy a mechu.
  • Chcete-li založit trávník, je vhodná doba připravit si pro něj půdu, tedy odstranit kameny, plevel, dodat rašelinu.
  • Konec měsíce by měl být ve znamení roubování stromů.
  • Vyplatí se přeházet kompost.
  • Jestliže odejdou mrazy, stojí za to uhrabat a prorytím nakypřit záhony. Tím je připravíte na sadbu. Zároveň můžete už začít hnojit. Hnojivo se dá rozhodit i na tající sníh, lépe pak s vodou pronikne do půdy.
  • Potřebujete-li sázet stromy, je na čase vyhloubit pro ně jámy.

prace na zahrade v unoru

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist