Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Sodík a jod-sůl nad zlato?

Úno 1323 Autor: Redakce

hrubozrnna sulČlověk sůl (NaCl) potřebuje, ale konzumujeme jí mnohem více, než je zdrávo. To má za následek spoustu problémů. Denní doporučená dávka soli pro dospělého člověka je totiž maximálně 6 g (asi jedna lžička). Asi vás nepřekvapí, že není žádnou výjimkou, že běžně solíme i dvakrát tolik.

Třebaže sodík je velmi důležitý pro lidskou centrální nervovou soustavu, jeho nadbytek, ostatně stejně jako nadměrný příjem některých dalších minerálů a vitamínů může ovlivnit nejen vysoký krevní tlak, nemoci srdce a mozkové příhody. V neposlední řadě musíme zmínit ledvinové kamen, osteoporózu a podobně. Právě proto bychom si na obsah soli v potravinách pozor. Zdaleka nejvíce jí pozřeme v pečivu, uzeninách a v uzeninách (1 plátek slaniny dodá asi 10% denní doporučené dávky soli).

Proč tolik solíme?

solnickaNa sůl si jednoduše zvyknete, podobně jako cukr. Přesně to je důvod, proč bychom neměli solit zejména u malých dětí. I vy ale můžete přestat solit. Stačí pevná vůle. Prvních několik týdnů budete jídlo cítit jakoby bez chuti, ale záhy si zvyknete solit méně. Pak už vám solené brambůrky a tyčinky budou chutnat neuvěřitelně přesolené a raději se jim vyhnete, tím lépe. S úsměvem mnohokrát pozoruji zejména muže, kteří mají v ruce solničku a pepřenku nad svým talířem dřív, než jídlo ochutnají.

A vězte, že i když se snažíte kupovat polotovary s nižším obsahem soli, ne vždy tuto informaci na obalu najdete. Všímejte si proto i obsahu sodíku, který s obsahem soli úzce souvisí v poměru 1:2,5. Obsah sodíku tedy stačí vynásobit koeficientem 2,5 a máte obsah soli.

Jodizovaná sůl

morske rybyZcela jistě doporučujeme kupovat kvalitní sůl s obsahem jodu. Jde stopový prvek, který je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy a tělo si ho nedokáže samo syntetizovat.

Přirozeně je jod obsažen v mořských rybách.

Pro dostatečné množství by se ale mořská ryba měla objevit ve vašem jídelníčku dvakrát týdně. Ruku na srdce, kdo zkonzumuje tolik ryb?

Právě to je důvod, proč na pultech supermarketů najdete sůl, která je obohacena jodem (přesněji řečeno jodičnanem). Dostatek jodu je bezesporu nejdůležitější během prenatálního vývoje. Budoucí maminky, které nejí ryby nebo jich nemají dostatek, ale mají možnost doplňovat jod speciálními vitamíny pro těhotné. Zabrání tak zbytečnému porušení psychického i fyzického vývoje miminka. Jod je ale důležitý i v dalších stádiích života. Jeho nedostatek je nežádoucí podobně jako nadbytek. Zdravá štítná žláza ale umí množství jodu regulovat tak, že jí nadbytek nijak neovlivní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist