Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Skalník – dekorativní keř na každou zahradu

Srp 1730 Autor: Redakce

Pokud stále přemýšlíte nad tím, jak byste mohli oživit vzhled vaší zahrady, není nic jednoduššího než na zahradu vysadit okrasné keře. Rozhodně ani s keřem jménem skalník nešlápnete vedle. Doba jejich kvetení spadá do měsíců května a června. Květy jsou zbarvené do krásné bílé až růžové barvy. Poté, co keř odkvete, začínají se na něm tvořit malé plody v červené barvě, které jsou na pohled sice krásné, bohužel ale nejsou jedlé. S příchodem podzimu se jeho listy začnou zbarvovat až do červené barvy, i na podzim tak rostlina působí opravdu velmi dekorativně a na zahradě se bude doslova vyjímat.

skalnik

Odrůdy rostliny

skalnik odrudyExistuje opravdu velké množství různých druhů tohoto keře a občas pro nás může být velmi těžké poznat, o který druh se jedná. Setkat se můžeme s druhy, které rostou spíše při zemi a pak naopak s druhy, které rostou spíše stromovitě. Pojďme si tedy představit alespoň ty nejznámější druhy.

  • Cotoneaster dammeri (skalník Dammerův): tato odrůda se běžně dorůstá jen do výšky okolo 20 až 100 centimetrů. Nejlépe bude vypadat jako půdopokryvná rostlina.
  • C. horizontalis (skalník vodorovný): tato odrůda dosahuje do výšky kolem 150 centimetrů. Jak už její název napovídá, vyznačuje se tím, že tvoří vodorovné větve.
  • C. microphyllus (skalník drobnolistý): jde o poměrně drobnou odrůdu, která se dorůstá pouze do výšky v rozmezí od 30 do 50 centimetrů.
  • C. congestus (skalník směstnatý): tato odrůda se skvěle hodí do výsadby do skalek, jde totiž o zakrslou odrůdu, která se dorůstá pouze do výšky 50 centimetrů.
  • C. salicifolius (skalník vrbolistý): jde asi o největší odrůdu, dorůstá se až do tří metrové výšky.
  • C. nanshan (skalník raný): u tohoto typu skalníku se nejčastěji setkáme s výškou kolem 150 centimetrů.
  • C. sargentii Parkteppich: jde o keř vzpřímený, který se dorůstá přibližně 40 centimetrů.

Charakteristika skalníku

Tento okrasný keř má svůj původ až v daleké Číně. Můžeme mít doma stálezelenou či opadavou odrůdu, záleží jen na tom, kterou zakoupíme. Pozor musíme dávat hlavně na plody, které rostlina tvoří, protože jsou pro nás jedovaté. Jde o rostlinu nenáročnou na pěstování, která dobře snáší i případný řez. Nemusíme se tedy bát a v klidu jí můžeme tvarovat podle našich představ.

Jak na správné pěstování

Skalník se rozhodně neřadí mezi rostliny s velkými nároky. Je to keř nenáročný a navíc velmi vytrvalý. Pro jeho úspěšné pěstování je třeba dodržovat opravdu jen velké minimum. Ideální půda, do které bychom měli skalník zasadit, by měla být prodyšná a dobře propustná. Skvěle se mu bude dařit v případě, že ho umístíme spíše na slunné místo. To ale neznamená, že polostín nesnese. Jen se mu na slunném místě bude dařit lépe a mnohem více pokvete. Naprosto všechny dostupné druhy jsou plně mrazuvzdorné, nemusíme se tedy rozhodně bát, že by ho nějaké mrazíky mohly poškodit. Rostlina velmi dobře snese i případné znečištěné ovzduší, nemusíme se jeho pěstování bát ani v městských, rušných místech. V případě, že ho budeme množit, využijeme způsob řízkování, který provádíme v létě. Zvolit samozřejmě můžeme i možnost výsevu semen.

skalnik

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist