Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Psí sporty

Led 1607 Autor: Redakce

Máte doma psa, co se nudí, a nevíte, jak ho pořádně zabavit? Pojďme se podívat na nějaké psí sporty, ze kterých si nějaký určitě vyberete a strávíte tak se psem pěkné společné chvíle. Nejenže se Váš pes zbaví přebytečné energie, ale prohloubíte tak vztah s Vaším chlupáčem. Psí sporty si jednoduše zamilujete!

Agility

pes agilityAgility je jeden z nejznámějších psích sportů. Je velice podobný koňskému parkuru, který je zmenšený a jsou k němu přidány ještě další překážky (např. tunel, šikmá stěna neboli áčko, kladina, skok daleký a další). Sport vznikl v Anglii okolo roku 1978. Je to fyzicky náročný sport pro psa i páníčka.

Pes překonává překážky v určitém pořadí, je veden psovodem a vítězí nejrychlejší tým s nejmenším počtem chyb. Pro psa je to přirozená aktivita, protože pes ve smečce překonávají různé překážky k získání kořisti (která je v tomto případě pamlsek nebo hračka).

Agility může dělat jakýkoli pes. Samozřejmě některá plemena vynikají mezi jinými, jde hlavně o stavbu těla – lehkou kostru, mrštnost a rychlost jedince. Mezi nejoblíbenější plemena na agility patří například sheltie, pudl, border kolie, belgický ovčák, kelpie a různí kříženci.

Tanec se psem neboli dogdancing

pes dog dancingTaké jeden z velice oblíbených sportů, který spočívá v tom, že pes provádí různé cviky naváděný psovodem za doprovodu hudby. Tento sport vznikl ve Spojeném království a nyní je celosvětově rozšířený (oblíbený především v USA a ve Spojeném království).

V současné době je sport rozšiřován do 4 divizí (Musical Dressage, Heelwork to Music, Freestyle a Tanec se psem). Liší se v prvkách, ale princip zůstává stejný – tanec psa v souladu s člověkem v rytmu hudby. Oceňuje se ladnost, náročnost a provedení cviků, využití rekvizit (není nutností), návaznost a nápaditost.

Na tento sport se hodí jakýkoli pes, vynikají border kolie, australští ovčáci, zlatí retrívři a kříženci.

Dogfrisbee

pes frisbeeTento sport spočívá v tom, že se pes snaží chytit letící disk hozený psovodem, tvoří tedy dohromady jeden tým. Nejdůležitější je umět správě hodit disk, tak aby ho pes dokázal doběhnout a chytit. Sport vznikl v USA roku 1974. Fyzicky náročný pro psa, důležitá správná technika hodu disku.

Soutěže jsou rozdělené do několika soutěžních disciplín (distanční (která se dále dělí) a freestyle). Hodnotí se podle disciplín buď přesnost, délka hodu nebo provedení a náročnost cviků.

Vhodný pro akční, rychlé a neúnavné psy. Vynikají v něm border kolie, russel teriéři, australští ovčáci, vipeti, keplie a kříženci.

Coursing

pes coursingKynologický sport, který je založen na loveckém pudu psa. Pes běží za kořistí (například střapcem, kůží z králíka a podob.), která je uvázaná na laně tažené navijákem, simuluje tak skutečný běh zajíce. Sport vznikl v Anglii v 16. století. Je to fyzicky náročné pro psa, psovod psa pouze vypouští.

Hodnocena je rychlost, štvavost a inteligence (jak si pes kořisti nadbíhá) a také jak moc velkou radost z úlovku má. Druh coursingu, kde pes nahání živého zajíce (také krysu nebo kočku), je v České republice nelegální. Je ideální sport pro vybití energie neúnavných psů.

Coursing je vhodný spíše pro plemena s loveckým pudem, ale i pro ta, která si velice ráda hrají – berou tak střapec jako hračku a ne jako kořist. Ale je to vhodný sport pro všechna plemena.

Sportovní kynologie

Sportovní kynologie se dělí na pachové práce neboli stopy (oddíl A), poslušnost neboli obedience (oddíl B) a obrany (oddíl C).

Sportovní kynologie je vhodná pro všechna plemena. Vynikají v ní hlavně němečtí ovčáci, belgičtí ovčáci, chodští psi a oblíbené jsou také border kolie.

Obedience

pes obedienceJe poslušnost na vrcholové úrovni, kde jde hlavně o soulad psa s psovodem. Nejdůležitější je oční kontakt cvičící dvojice. Sport vznikl v Anglii a v roce 1949 se konal první závod. V České republice je až od roku 2007.
V tomto sportu se skládají postupové zkoušky, které umožňují účast na závodech. V každé zkoušce jsou jiné prvky, ovšem zůstává chůze u nohy, přivolání a aport.

Obrany

pes obranyNení to podporování agresivity ale o podpoření kořistnického pudu. Jde o to, že se pes zakousne do tzv. rukávu, který má figurant na ruce. Výcvik je závislý na zkušenostech a znalostech figuranta, proto jej necvičte doma, ale vyhledejte zkušeného trenéra.

Zaujal Vás některý sport? Podívejte se na internet, určitě se ve Vašem okolí budou pořádat tréninky nebo zkuste trénovat doma (pokud to sport umožňuje). Samozřejmě musíte mít na vědomí psychické i fyzické možnosti Vašeho psa a nenutit ho tak do aktivit, které mu budou způsobovat spíše utrpení, než radost.

Fotogalerie:

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist