Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Proč pěstovat topinambury?

Kvě 1206 Autor: Redakce

topinamburyTopinambur (Helianthus tuberosus) se na našich zahradách objevuje stále častěji. Je známý pod názvy Slunečnice topinambur, topinambur hlíznatý, židovské brambory, sladké brambory, jeruzalémské artyčoky a patří do stejné rodiny jako slunečnice, které je také podobný. Jeho domovinou je střední a jižní Amerika, odkud má také název od indiánského kmene Tupinambů.

Topinambur je 1,5-3 metry vysoká bylina s chlupatou lodyhou. Květy jsou podobné slunečnici, ale jsou o mnoho menší, s drobnějšími úbory. Pod zemí se během vegetace tvoří jedlé hlízy s vysokou nutriční hodnotou. Zasyrova chutnají jako kedluben a lze je použít do zeleninových salátů. Lze je ale použít i v teplé kuchyni, kdy je připravíte podobně jako klasické brambory. Můžete je oloupat nebo dobře omýt a pak se dají vařit, smažit, péct a podobně.

Hlízy navíc snižují obsah cukru v krvi, velmi vyhledávané jsou i pro obsah polysacharidu inulinu (neobsahují škrob). Dále obsahují všechny základní vitamíny, zejména vitamin C. Krom do kuchyně můžeme hlízy i zelené části použít ke krmení zvířat, jako jsou králíci a podobně. Topinabury lze i silážovat.

Výsadba topinamburů

sadba topinaburuTopinambury nejsou náročné na půdu i zacházení a téměř netrpí na choroby a škůdce. Snesou vlhčí i sušší půdy. Jak již bylo řečeno, jedná se o okrasné i užitkové rostliny, které jsou čím dál tím oblíbenější. Pěstují se podobně jako brambory. Půdu připravíme klasickým způsobem (provzdušníme, odplevelíme). Vyhloubíme brázdu tak, aby řádky od sebe byly ve vzdálenosti 50-70 cm a hloubka brázdy asi 10 cm. Topinambury pak vysazujeme na dno brázdy asi 30 cm od sebe, zahrneme a nad nimi přihneme malou kupkou. Co se hnojení týče, pokud chcete hlízy konzumovat, zásadně používejte organická hnojiva.

Lze je, na rozdíl od brambor, sázet kdykoliv. Že jsou hlízy zralé, poznáme podle zavadání lodyh asi v průběhu října. Hlízy ale nejsou poškozovány ani silnými mrazy, takže je lze sklízet i na jaře. Takto také můžete část hlíz ponechat v půdě, následně budou sloužit jako sadba.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Proč pěstovat topinambury?
  • Ilona 1.11.2012 (21:18)

    Všem doporučuji! Zužitkujeme celou rostlinu.
    Hlízy každý den odšťavňujeme s různými jinými zeleninami……
    Máme slepice i králíky….., ti se postarají o zlikvidování ostatního.
    Je to nejenom zdravá, ale i krásná rostlina.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist