Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Péče o papriky

Čvn 1528 Autor: Redakce

Kdo z nás si dokáže představit naše kulinářské umění bez této oblíbené a velmi chutné zeleniny? Ať už je řeč o samotné paprice nebo paprikovém koření ani jedno v kuchyni určitě nesmí chybět. Cena ani kvalita paprik v obchodě vás neoslovila? Pak jste se asi rozhodli pro pěstování svých vlastních paprik a to v pohodlí domova. Péče o ně není tak složitá, ale chybu může udělat každý. Pojďme si proto říci pár rad jak správně pečovat o naše papriky.

Druhy paprik

odrudy paprikyV dnešní době je na trhu opravdu velká škála paprik a to ať už mluvíme o barvě, chuti nebo tvaru. Co se týče konzumování a chuti paprik, můžou být buď sladké nebo pálivé, vhodné pro přímou konzumaci nebo naopak pro zavaření, sušení nebo grilování. Mezi nejznámější druh papriky patří kápie. Na trhu jsou však i papriky divoké jako například paprika Jalapeńos nebo Habaneros.

Jak na ně?

Pokud paprikám dopřejete dobré podmínky, porostou vám jako z vody. Paprikám se nejvíce daří ve skleníku. Výhodou pěstování ve skleníku je nejen rychlejší růst, ale i obrana proti dešti tudíž i proti houbovým chorobám. Únor je nejlepším časem pro vysévání semen. Papriky mají stejně jako vy rády pohodlí domova proto raději zvolte předpěstování doma. Při klíčení potřebují pouze dostatek světla, tepla a pravidelnou zálivku.

papriky v samozavlazovacim truhlikuS přesazením do venkovních prostor počkejte minimálně do poloviny května. Dříve by vaše sazeničky mohl navštívit přízemní mrazík a to by bohužel vedlo k uhynutí. Místo volte nejlépe v závětří a pravidelně prohřívané sluníčkem. Jednou s důležitých rad pro výsadbu je také vzdálenost mezi sazenicemi. Určení rozestupu je hlavně podle velikosti odrůdy. U menších jsou rozestupy okolo 25 centimetrů a u větších odrůd okolo 40 centimetrů.

Hnojení, zalévání a sklizeň

paprika rubikaJak už bylo zmíněno, papriky potřebují dostatečný přísun vody.  Zalévejte je proto minimálně čtyřikrát do týdne a při pěstování ve skleníku každý den. Dbejte na to, aby byl substrát vlhký nikoli příliš mokrý. Voda na zalévání by měla být vlažná a odstátá. Jestliže očekáváte kvalitní plody, musíte klást důraz i na výživu půdy. Na vyživení půdy vám bohatě postačí obyčejný kompost. Prospěšné jsou i hnojiva, která obsahují draslík. Po draslíku totiž plody porostou daleko rychleji. Vybrali jste odrůdu, která má velké a těžké plody? Určitě použijte oporu, aby se vám rostlina pod tíhou plodů nezlomila.

Už jsou vaše plody dostatečně veliké a krásné a vy nemůžete odolat? Neváhejte a začněte sklízet. Abyste nepoškodili celé výhonky, musíte zvolit správný postup sklizně. Plody tedy netrhejte, ale odřezávejte nebo odstříhávejte.

Škůdci

papriky a rajčata nových odrůd ve skleníkuRostliny musíme pravidelně a pečlivě kontrolovat. Pokud je zjevné, že naše rostlina byla napadena, musíme zakročit a to ihned. V žádném případě to neodkládejte, mohlo by totiž hrozit přemnožení škůdců. Mezi ty nejznámější patří mšice a molice.

Při výběru a aplikaci postřiku proti škůdcům pečlivě čtěte předepsané koncentrace. Jestliže zvolíte špatnou dávku postřiku, rostlině pouze uškodíte. Nejvhodnější čas pro aplikaci postřiku je navečer.  Slunce v kombinaci s postřikem by rostlině totiž moc neprospělo. Postřiky seženete v jakémkoli obchodě se zaměřením na pěstování rostlin. Mezi ty nejznámější a nejúčinnější patří například Agro NATURA Symfonie 3 v 1, který je účinný i proti houbové plísni.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist