Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Netýkavka-ozdoba parapetů i zahrad

Zář 1303 Autor: Redakce

vysadba netykavkyNetýkavka, balzamínka, Ančička-takovéto krásné názvy dostala rostlinka odborně zvaná Netýkavka balzamína (latinsky Impatiens balsamina). Netýkavka rozhodně neznamená, že by byla choulostivá, jedovatá nebo něco podobného. Název vychází z jejího způsobu roztrušování semen. Vytváří po odkvětu plody-tobolky, které při doteku praskají a rozsévají svá semena po okolí. Další zajímavostí může být, že domovinou této odolné květinky je kromě původní Austrálie téměř celý svět. Má mnoho odrůd, od teplomilných tropických až po odolnější druhy mírného pásma.

V našich zahradách se zabydlela v první polovině 19. století. Oblibu si získala především jako pěkná a nenáročná balkonová květina, která má mnoho podob. V této době totiž bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, lišících se barvou květů i tvarem okvětních lístků. Bohužel postupem času tato květina vyšla z módy a mnoho vyšlechtěných odrůd se zcela vytratilo. Zachovali se hlavně jednodušší druhy v růžové a bílé barvě na parapetech našich babiček. V posledních letech se tato květinka ale opět dostává do módy, tak proč si s ní neozdobit zahrádku, parapet nebo závěsný květináč. Oblíbená je především vytrvalá odrůda Impatiens walleriana. Jedná se o nízký keř, asi 20-40 cm vysoký. Můžeme ji najít v rozmanitých barvách, od červené přes fialovou a lososovou až po bílou barvu. Vyšlechtěny jsou i dvoubarevné a plnokvěté kultivary.

Jak pěstovat netýkavku?

pestovani netykavkyPři pěstování je třeba dodržet pár zásad, ale není se čeho bát, zvládne to i začátečník. Netýkavka vyžaduje světlé nebo polostinné stanoviště. Na rozdíl od ostatních letniček zvládne i stín, ale zdaleka tolik nepokvete. Vyžaduje poměrně bohatou zálivku a je velice náchylná na vyschnutí, proto je výhodné ji vysazovat do samozavlažovacích a dostatečně velkých truhlíků (použít můžete i různé sorpční gely, které také vysychání zabraňují).

S hnojením to nepřeháníme. Hnojíme přibližně jednou za týden hnojivem určeným pro balkonové rostliny, ale pouze poloviční dávkou než například pelargonie. Odkvetlé části není třeba odstraňovat, netýkavka má samočistící schopnost. Milovat ji budou všichni, kteří chtějí mít zahradu, balkon i terasu poněkud bezúdržbovou.

Kam tedy květinu vysadit? Krásně vypadá například v závěsných květináčích nebo jako podrost pro vyšší okrasné dřeviny či keře. Pěstovat se dá i na záhonu, na kterém se lépe udržuje vlhkost půdy, tak potřebná pro její dobrý růst.

netykavkaNetýkavka žláznatá

Existuje však jeden zavlečený druh netýkavky, který moc rádi nevidíme. Jedná se o netýkavku žláznatou (Impatiens glandulifera), která představuje pohromu pro naše původní druhy. Oblíbila si především vlhké okolí toků, kde se rychle množí a vytlačuje tak ostatní původní flóru. Již na konci 19. století se objevují záznamy o jejím plenění. Pokud se tato netýkavky přemnoží, je třeba ji cíleně likvidovat ještě před vykvetením.

netykavka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Netýkavka-ozdoba parapetů i zahrad
  • Róza 28.6.2020 (05:22)

    Netýkavka je velice krásná květina, pěstují ji v truhlíku každý rok, vydrží až do podzimu. Doporučuji. Sama jsem si vypěstovala několik květin.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist