Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Navštivte botanickou zahradu Masarykovy univerzity v Brně

Led 1405 Autor: Redakce

kalina muMilujete výlety a máte pocit, že s každým podzimem nastává období, kdy je takřka nemožné podnikat výpravy do přírody za zelení, obdivovat nejrůznější rostliny a načerpat z nich sílu? Nemusíte zoufat a čekat do příštího jara a navštivte botanickou zahradu Masarykovy univerzity v Brně! Skvěle se projdete, odpočinete si a máte možnost poznat nové rostliny, které jsou pro nás exotické. Najdete zde venkovní expozici a dalších pět skleníků plných cizokrajných rostlin.

Kde zahradu hledat?

Tato brněnská zelená oáza se nachází v areálu Přírodovědecké fakulty, mezi ulicemi Veveří a Kotlářská. Díky tomu, že je zahrada v rušném centru, je cílem mnoha lidí a příjemným prostředím pro procházky a třeba i pro příjemně strávené studentské přestávky nebo volné hodiny. Posedět se dá i u uměleckých fontánek, které příjemně doplňují celkový dojem.

gingkoNávštěvu je možné uskutečnit během celého roku. V létě, od dubna do září je zahrada otevřená denně od 9 do 17 hodin a skleníky do 16 hodin. Od října do března je pak otevřeno od 9 do 15 každý den. Ve svátky je zahrada většinou zavřena. Vstup do venkovní zahrady je volný. Do skleníku si připravte pouhých padesát korun, a pokud jste student, důchodce, držitel ZTP nebo pedagogický dozor, zaplatíte 25 korun. Po předešlé domluvě je možná i hromadná exkurze s hromadným výkladem. Dalšími poskytovanými službami je třeba odborné poradenství, prodej propagačních materiálů, půjčování odborných publikací, srovnávací sbírka semen a jiné.

Venkovní expozice

Ve venkovní části se nachází několik částí, které reprezentují vegetaci různých částí světa. Setkáme se například s rostlinami Číny a Japonska, které jsou doplněné o stylovou zahradní architekturu, dále vegetací mediteránu, Himaláje, nejrůznějšími typy porostu mírného pásma a jiné. Třeba taková japonská zahrada je barevně nejnádhernější právě na podzim. Často sem zavítají i nejrůznější živočichové, jako jsou veverky, ježci, různí ptáci a během léta i netopýři. V zimě se pak v této venkovní části setkáte spíše pouze s cedulkami u spících rostlin, takže v následujícím období vaše kroky povedou spíše do skleníků. 

Skleníky

palmaV pěti sklenících je možné sledovat exotické rostliny v jakémkoli ročním období. Největší skleník (tzv. palmový) nabízí škálu subtropických rostlin. Najdete v něm třeba nenáročnou palmu – datlovník kanárský (Phoenix canariensis), velmi starou nahosemennou rostlinu Araucaria, zajímavý strom s trnitým kmenem – kapok (Ceiba pentandra), blahovičník (Eucalyptus), granátové jablko (Punica granatum) nebo hospodářské rostliny jako je kávovník nebo olivovník. Z koření tu roste třeba stálezelená dřevina – vavřín, známý jako bobkový list (Laurus nobilis).

Tropickému skleníku dominuje největší leknín světa, viktorie královská (Victora cruziana). Údajně unese až 35 kg váhy, přirozeně roste v povodí Amazonky a byla objevena českým botanikem Tadeášem Haenkem na bolivijské řece Mamoré. V zahradě vykvétá od roku 1924, a pokud chcete jeho květ spatřit, musíte se informovat nebo prostě mít štěstí. Na začátku (odpoledne) vykvétá bíle, po dvě noci kvete, postupně tmavne a zavírá se třetí den jako tmavě růžový. V tropickém skleníku nadále najdete banánovník (Musa acuminata), cukrovou třtinu (Saccharum officinarum), kakaovník (Theobroma cacao) nebo třeba vanilku pravou (Vanilla planifolia).

Neméně zajímavým je skleník s broméliemi

bromeliaČeleď broméliovitých (Bromeliaceae) zahrnuje rostliny žijící v tropických deštných pralesích, s listy uspořádanými do růžice. Nejznámějším a nejvýznamnějším zástupcem je Ananas comosus. Kořenový systém broméliovitých je zakrnělý a čerpá vzdušnou vlhkost, proto často žijí epifyticky, což znamená, že se přichycují kořeny na jiné rostliny.

Poslední dva skleníky jsou zaměřeny na kapradiny, cykasy, kaktusy a sukulenty. Můžete zde najít i masožravky. Ze sukulentů se zde nachází zástupci z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae) nebo chřestovitých (Asparagaceae), kam se řadí agáve sisalová, kterou zajisté znáte hlavně díky proslulé výrobě tequily a výrobu vláken.

Výstavy a společenský život v zahradě

Botanická zahrada je přímo stvořená nejen k pořádání výstav, ale i třeba k zahajování každého školního roku v podobě Zahradní slavnosti. Často bývá spojena s vernisáží nějakého umělce. Zahrada je i výstavním místem pro některá umělecká díla, jako jsou již zmíněné fontány. Pravidelně každý rok jsou vystavovány sukulenty, orchideje, exotické ptactvo nebo masožravých rostlin. Dále se v minulosti konaly výstavy citrusů nebo bonsají, tak se nechme překvapit dalšími možnými tématy. Novinkou je trvalá ukázka fosilních rostlin ve sklenících. Ve vitríně i na záhonech jsou vystaveny prvohorní až třetihorní zkameněliny (zkameněliny dřeva nebo otisky kůry a listů).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist