Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Naučte se kompostovat

Pro 1130 Autor: Redakce

Stále častěji se vracíme k přírodním zdrojům živin. Používáme slepičince, granulovaný koňský a kravský hnůj místo minerálních hnojiv. Základem výživy kulturních plodin by ale měl být kompost. Ten můžete založit na každé zahrádce. My máme kompostovací nádobu i před bytovkou a někdo také na balkoně. Každý, kdo třídí bio odpad, každý týden přidá nějaké ty slupky od brambor a ovoce.

Kompost na zahrádce

plastovy komposterKompost můžete koupit platový nebo dřevěný. Hlavní výhodou je, že můžete již hotový kompost vybírat spodními dvířky. Nevýhodou může být vysoká pořizovací cena kompostéru v řádech tisíců korun. Pokud jste se rozhodli pro výrobu kompostéru, dbejte na rovné podloží a vyberte stinné a závětrné místo. Pak už stačí stlouci několik prken jako podlahu. Vždy pamatujte na nutný přístup vzduchu. Proto i boky kompostéru vyrábějte buď z pletiva, nebo prken.

Odborníci doporučují velikost kompostovací plochy asi 1,5 x  1,5 m. Pak je v kompostu dostatek tepla pro mikrobiální činnost. Tvorbu kompostu podpoříme také přítomností žížal. Kolem kompostu vysázejte nižší keře. Nám se ale osvědčily také kany, které od jara do podzimu kompost zakryjí.

Pro výrobu kompostéru využijete i perforovaný sud nebo větší dřevěnou bednu.

Co lze kompostovat?

V podstatě všechen bio odpad z domácností, včetně ubrousků a zbytků jídla. Kompostovat můžete zbytky ovoce, včetně citrusů a zeleniny. Patří sem ale i čajové sáčky, lógr z kávy, ale dokonce i vaječné skořápky. Jednoduše skoro vše krom kostí a zbytků masa. Do smíšeného komunálního odpadu budete odpadkový koš vynášet asi o polovinu méně často.

Co se zahrady týče, kompostujeme především posečenou trávu a všechny rostlinné zbytky bez známek chorob a nemocí. Vyhněte se kompostování vyzrálých plevelů, velkých větví a podobných materiálů. Ty můžete předem nadrtit. Většina odborníků nedoporučuje kompostovat listí, to prý obsahuje velké množství choroboplodných zárodků. My ale listí nemáme kde skladovat, a proto ho do kompostu přidáváme.

Kompostovat tedy můžeme téměř všechno. Vždy ale dbejte na míchání vrstev. Pokud máte velké množství posečené trávy, alespoň ji promíchejte s pilinami nebo kousky novinového papíru. Tak docílíte provzdušnění. I přesto kompost občas zalijte a jednou za rok překopejte. Nebojte se použít také urychlovače kompostu.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2018>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist