Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mučenka – symbol Kristova utrpení

Zář 1724 Autor: Redakce

Tato květina byla objevena v 17. století misionáři. Již dlouhé roky je považována za symbol Kristova utrpení. Špičky listů představují kopí, úponky důtky, pakorunka trnovou korunu, 3 pestíky v květu poté 3 hřeby, pomocí kterých byl Ježíš na kříž přibit. I odtud totiž pochází její druhý název a ten zní Passiflora. Passio=utrpení, flora=květ. Tato rostlina v zemi svého původu roste jako liána. Poměrně hodně místa zabírá rostlina i v bytových podmínkách, kde její výhony mají až jeden metr, a proto je naprosto nutné je seřezávat. Tyto výhony je také dobré přidělat k různým drátovým oporám. Květy mučenky jsou velmi netypické a zajímavé na pohled. S těmito květy se můžeme setkávat od jara až do podzimu. Rostliny dospělé dokáží dokonce vytvářet i plody.

mucenka

Odrůdy rostliny mučenka

  • Passiflora caerulea: tato odrůda se pěstuje především jako pokojová rostlina
  • P. racemosa: u této odrůdy se setkáme se zajímavými červenými květy
  • P. edulis: právě u této odrůdy se setkáváme s plody, které známe pod jménem Maracuja

mucenka

Charakteristika rostliny

Zemí původu jsou pro tuto pokojovou rostlinu tropy Jižní Ameriky. Její listy jsou tmavě zelené, laločnaté. Barva jejích květů může být bílá, zelená, růžová, červená či fialová. Běžně se i v našich podmínkách dorůstá do výšky okolo 20 až 250 cm. Je tedy nutné vybrat takové místo, kde vám nebude překážet. Jde o poměrně náročnou rostlinu na pěstování a to zejména proto, že vyžaduje zvýšenou vlhkost vzduchu a poměrně velkou a pravidelnou zálivku. I z důvodu potřeby vlhkého vzduchu se hodí pro pěstování ve skleníku. V jarních měsících je také důležité rostlinu tvarovat. Nejprve ostříháme všechny staré stonky a ty mladé zkrátíme alespoň na 15 cm. Pokud rostlině poskytneme potřebnou péči, půjde o rostlinu dlouhodobou. Mučenka je i rostlinou vhodnou pro hydroponické pěstování.

mucenka

Jak na správné pěstování mučenky

Rostlinu sázíme do rašelinového substrátu či do jednotné zeminy. Jako vhodné stanoviště pro ni zvolíme co nejvíce slunné místo. Jde o rostlinu, které světlo doslova miluje. V případě, že bude mít světla nedostatek, nebude kvést. Pro její pěstování je naprosto ideální běžná pokojová teplota, která může klesnout až s příchodem zimy. Teplotní minimum pro zimní pěstování je 10°C. V období vegetace je také nutností vydatná zálivka, pozor však musíme dávat, abychom rostlinu nikdy nepřelili. S příchodem zimy můžeme tuto zálivku omezit. Jde o rostlinu tropickou a zejména z tohoto důvodu potřebuje ke svému životu poměrně vysokou vlhkost vzduchu. Rostlinu bychom tedy měli často rosit a spolu s jejím květináčem bychom měli umístit do misky spolu s navlhčenými kamínky. Rostlinu v období vegetace také dvakrát měsíčně hnojíme pomocí standartního tekutého hnojiva.

mucenka

Množení, přesazování, škůdci

Mučenku množíme v letních měsících pomocí stonkových řízků, které velmi dobře zakoření v půdě s teplotou 21°C. Rostlinu přesazujeme každý rok vždy na jaře. Myslíme však vždy na to, že rostlina mnohem lépe pokvete, pokud bude mít trochu těsnější květináč. Mučenku je možné také letnit a to na zahrádce v zapuštěném květináči na přímém slunci. Na příliš teplém stanovišti mohou rostlinu napadnout červci. V případě, že se rostlině nedostává dostatek živin, bude málo kvést.

mucenka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2017>>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist