Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Marantha

Kvě 1407 Autor: Redakce

maranthaPatří mezi nejkrásnější rostliny vůbec. Marantha (nebo také maranta) ukrývá v květináči malé překvapení – hlízy! Ačkoliv na to nevypadá, při přesazování překvapí malými hlízkami. V mládí tvoří malý keříček, když se rozroste, má až 30 cm dlouhé poléhavé výhonky s nádhernými velkými pestrými listy. Do výšky dorůstá 30 – 40 cm.

Patří mezi náročnější rostliny, protože vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Ale při občasném porosení a snaze nenechat přeschnout hlínu (ale ani ji nepřevlhčkovat), se odmění nádherným růstem. Pochází z brazilských deštných pralesů, kde svými divoce zebrovanými listy vytváří bohaté pokryvy.

Kvete velmi nenápadně

maranthaNa starších rostlinách se na jaře nebo v létě objevují květy. Jsou velice nenápadné a zprvu to vypadá, že se jen klube nový list. Místo něj však vyroste drobný bílý kvítek, který asi nejlépe přirovnat k drobnému kvítku hluchavky. I když marantha patří mezi rostliny ozdobné listy, květy jsou vždy takovým malým svátkem a ujištěním pěstitele, že se o svoji rostlinku stará správně.

Světelné podmínky: polostín

Rostlina nesnáší přímý sluneční svit a umístit byste ji doma měli někam do polostínu. I v brazilském pralese polehává pod vysokými stromy a tak nepotřebuje velké dávky denního světla. Na světle naopak strádá, ztrácí barvu z listů a chřadne. Takže, šup s ní do polostínu, na místo, které oplývá rozptýleným světlem.

A pozor: Nemá ráda průvan!

Teplota: teplo

Rozmezí teplot, při kterých se maranthám daří je mezi 25 – 30 °C. je to tedy poměrně velké teplo. Navíc nesnáší prudké výkyvy teplot. Určitě ji tedy umístěte do nejteplejší a teplotně nejstálejší místnosti v bytě. Ani v zimě by teplota neměla klesnout pod 18 °C. Je to rostlinka naprosto ideální do terárií nebo do pokojových skleníčků, kde se snadno udržuje jak teplota, tak i vzdušná vlhkost.

Vlhkost: mírná až vysoká

Marantha má totiž vysoké nároky na vzdušnou vlhkost. Přímo u ústředního topení se jí v zimě rozhodně dařit nebude. I na vhodném místě je třeba ji každý den porosit jemným rozprašovačem a pokud možno měkkou vodou. Buď převařenou nebo dešťovou, protože tvrdá voda by na jejích krásných barevných listech zanechávala ošklivé stopy.

Zálivku kontrolujeme každý den. Povrch květináče nesmí přeschnout, ale také nesnáší přelití. Zaléváme měkkou vodou, která by měla mít pokojovou teplotu. Použití studené vody tvoří na maranthě nehezké hnědé skvrny a rostlina uhyne.

Hnojení: 1x za dva týdny minerálním hnojivem pro květiny ozdobné listem. Hnojíme  slabší dávkou od dubna do září. Pečlivě volte dávku, protože rostlina je citlivá jak na přehnojení, tak na nedostatek živin.

Rozmnožování: dělení, vrcholové řízky

maranthaCelkem snadno lze maranthu množit vrcholovými řízky. Poléhavé stonky koření ve stále vlhké půdě s obsahej listovky a rašeliny /spíše kyselejší půdu/ a lesní směsi jehličí a písku. Druhou variantou je množení při jarním přesazování (do stejného typu půdy), kdy můžeme rostlinu díky hlízám poměrně snadno oddělit. I tady dodržujeme pravidlo, že nové rostlinky musíme zakrýt polyetylenovým sáčkem, aby se udržela vysoká vzdušná vlhkost. Potom úspěšně zakoření.

Přesazujeme každý rok, starší rostliny stačí přesadit jednou za dva roky. Vždy dáváme pozor na důkladnou drenáž. Vhodné je umísťovat květináče rostlin do průhledných obalů pro pěstování orchidejí, nehrozí pak přemokření „od nohou“.

Při pěstování maranthy se můžeme setkat s podobnými problémy:

Skroucené listy, „papírový“ vzhled listů, jejich opadávání: nedostatečná zálivka. Substrát u maranthy nesmí nikdy vyschnout, vždy by měl být alespoň mírně vlhký.

Opadávání listů: příliš suchý vzduch v okolí. Více vlhčete nebo rostlinu postavte na misku s vlhkými oblázky.

Uhnívání stonků těsně u zeminy: Příliš mnoho vlhkosti při zimním přezimování anebo příliš velké chladno.

Hnědé skvrny na listech, ztráta barvy rostliny: příliš mnoho světla nebo dokonce přímé sluneční světlo. To způsobuje hnědé skvrny a poměrně rychlý úhyn rostliny.

ZAJÍMAVOST: Na noc chodí spát…

Anglický název této rostliny je „prayer plant“, což znamená modlící se rostlina. Tento název vznikl od její typické vlastnosti. Na noc, s večerem, rostlina staví listy směrem nahoru, napřimuje je a ukládá se ke spánku. Ráno potom opět rostliny svěšuje a nastavuje dennímu světlu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Marantha
  • josef1josef 8.12.2014 (09:22)

    Doporučuji opravit:

    Poléhavé stonky koření ve stále vlhké půdě s obsahej listovky (obsahem)

    ZAJÍMAVOST: Na noc chodí spát…

    Anglický název této rostliny je „prayer plant“, což znamená modlící se rostlina. Tento název vznikl od její typické vlastnosti. Na noc, s večerem, rostlina staví listy směrem nahoru, napřimuje je a ukládá se ke spánku. Ráno potom opět rostliny svěšuje a nastavuje dennímu světlu.
    (listy)

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist