Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Klíšťata se začínají probouzet při teplotách nad 15 °C!

Dub 1327 Autor: Redakce

kliste v leseSlunečné počasí, teploty nad 15 °C a pohyb na čerstvém vzduchu jde ruku v ruce. Ne vždy se ale z procházky se svým čtyřnohým kamarádem vrátíte sami. Přinést si totiž můžete malého, nebezpečnějšího, nezvaného hosta. Neváhejte proto kontrolovat aktivitu klíšťat na jaře a na podzim, kdy přichází druhá vlna rozmnožování tohoto velmi nebezpečného parazita. Aktivita klíšťat se udává jako číslo. Číslo 5 je střední aktivita. Čím je číslo vyšší, tím větší máte možnost, že na klíště, v horším případě infikované, narazíte.

Kde na klíště narazíte nejčastěji?

Největší pravděpodobnost, kde klíště potkáte, jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Potkat je ale můžeme také v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Kam se přichytí?

pinzeta na klistataŽe už jste klíště na sobě nebo na psovi našli snad už skoro všude? Zdaleka nejraději ale tito parazité mají rádi místa s tenkou vrstvou kůže, kde proudí krev. Nějakým zázrakem také odhadnou místo, které je nevhodné z důvodu možného odstranění (vykousání) psem. Proto je většinou najdeme na hlavě zvířete.

I neinfikované klíště přináší problémy

O nemocech (borelióza, encefalitida…), které klíšťata přenášejí, najdete napříč internetem tuny informací. U lidí je hlavním projevem zarudnutí v místě přisátí a jakoby chřipkové onemocnění. U psů dávejte pozor v době cca týden po napadení. Jde totiž o inkubační dobu, kdy se infekce začíná projevovat především zvýšenou teplotou.

Zakousnutí klíštěte

Když už se klíště zakousne, můžete buď navštívit veterináře, který ho odborně vytáhne a ránu vydesinfikuje. Šikovnější z vás mohou použít kleštičky na klíšťata, běžně dostupnou desinfekci nebo speciální Ixoderm, který klíště znehybní a to pak samo vypadne. Nikdy klíště nemažte podle rad našich babiček olejem, krémem a podobně.

Prevence je levnější než následné řešení problémů

nasate klistePřed každým vstupem do lesa a na jiná možná stanoviště s vyšší trávou můžete sebe i psa postříkat repelenty. Mnoho lidí ale dává přednost antiparazitním obojkům, přívěskům a spot on kapičkám za krk zvířete. Jde o elegantní řešení, díky němuž budete mít pokoj na několik týdnů nejen od klíšťat, ale také od blech, komárů a jiného savého hmyzu. Ano-na několik týdnů. Doba působení různých přípravků je totiž různá. Pro klíšťata je většinou kratší než pro blechy.

Většina antiparazitik je volně prodejných. V žádném případě je nemusíte kupovat jen a pouze u veterináře, kde jsou podobné přípravky většinou dost drahé. Zajděte do oblíbeného kamenného pet shopu nebo je objednejte v internetových zverimexech. Nikdy také nemíchejte přípravky pro psy a kočky. Ty totiž mají různá složení, která mohou být po nevhodném použití klidně i nebezpečná.

I tak ale nepodceňujte opravdu důkladnou prohlídku sebe i zvířete po každé procházce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2018>>
PÚSČPSN
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist