Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kávovník – nenáročná exotika z Etiopie

Lis 1301 Autor: Renata Petříčková

pestovani kavyKupodivu je tato rostlina řazena do těch méně náročných pro pěstování. Máte-li dokonalé podmínky, proč ne.  Pevné výrazné listy kávovníku jsou krásnou dekorací, která na první pohled může trochu připomínat obyčejný fíkus. Při dobré péči se můžete po čase dočkat i vlastní kávové sklizně.

Kávovník má původ v zemích Asie, Afriky, střední Ameriky nebo na Arabském poloostrově. Hojně rozšířená rostlina proniká i do našich domů a bytů… rostliny pro naše domácí pěstování většinou pochází z Etiopie.

Kdy se dočkáme kávy?

kavovnik rostlinaPlodí tříleté a starší rostliny a to jednou za 3 – 5 let. Větvičky ozdobí jasmínově voňavé bílé či do žlutava zbarvené květy a po nich nastane docela dlouhá doba zrání. Květy jsou sice samosprašné, ale když jim pomůžeme štětečkem, zvýšíme šanci na příjemnou úrodu kávových zrn! Po odkvětu zrají kávová zrna až 14 měsíců do podoby bobulí s dvěma zrníčky. Ty jsou složeny z kožovité vrchní slupky, tenké dužiny a tenčí slupky, ve které je teprve schováno semeno.  Kávová zrna můžete použít pro další množení a pěstování nebo je v troubě či na pánvi upražit a umlít si domácí kávu.

Světelné podmínky: světlo, ale ne slunce

Kávovník potřebuje světlé místo, ale vyhněte se umístění do slunečních paprsků. Tato rostlina špatně snáší změny, to má podobné s fíkusem a při přemisťování může shazovat část listů. Rostlinu raději na jejím stanovišti ani neotáčejte! Proto se nehodí ani pro letnění. V domovinách kávovníku se i pěstitelé snaží zakrývat rostliny před sluncem a větrem kukuřičnými nebo palmovými ochranami z listů. Našemu domácímu kávovníku bude prostě dobře schovanému za záclonou.

Teplota: teplo, teplíčko

Kávovník je poměrně teplomilný. Vyžaduje teplotu v letním období kolem 25 -28 °C a v zimě kolem 18 °C. Přirozené kolísání teplot mu nevadí, v zimě může být problémem přetopená a příliš suchá místnost v paneláku. Pro kávovník raději volte pokoj, ve kterém se v zimě netopí na letní teploty.

Vlhkost: zlatý střed

kvetouci kavovnikKávovník je obyvatel subtropických oblastí a tak mu neškodí vyšší vzdušná vlhkost. V panelákových bytech bývá většinou na kávovník velmi sucho a listy pak napadají svilušky nebo samovolně odpadávají. Postavte proto rostlinu na mističku s vlhkým keramzitem nebo ho čas od času poroste jemnou mlhou.

Ovšem pozor na přílišnou vlhkost a to jak při zalévání, tak na listech. Kávovník je náchylný k plísním.

Zálivka: nacucá se sám!

Nejideálnějším způsobem zálivky kávovníku je počkat, až maličko svěsí listy a poté ho položit do větší nádoby a pořádně prolít vodou. Nasaje tak přesně tolik vody, kolik potřebuje. Jinak samozřejmě nepohrdne ani klasickou pravidelnou zálivkou, vždy však nechte substrát spíše vyschnout. Na přemokření je kávovník citlivý a ihned reaguje žloutnutím a opadáváním listů.

Vodu používejte v ideálním případně dešťovou, měkkou. Stačí i ta z vodovodu, ale vždy musí být ODSTÁTÁ. Studená voda působí kávovníku šok!

Hnojení: 1x za 14 dní hnojivem na zelené rostliny v době vegetace. Ideální je hnojivo na přírodní bázi, například s obsahem kravince.

Rozmnožování: semena, dělení, řízkování

Kávovník můžeme rozmnožovat uzrálými semeny, to jde celkem snadno, když dodržíme základní podmínku – přiměřenou vlhkost a kyselou zeminu. Vyklíčí asi za tři týdny, ale pokud se tak nestane, vytrvejte. Klíčivost některých odrůd je zkouškou trpělivosti a můžete se dočkat třeba až za šest týdnů. Nejprve se nad zem zvedne kávové zrnko na stonku a až později pukne a vyklubou se z něj dva krásné sytě zelené lístky.

Dělení a řízkování potom probíhá ve stejné zemině, kyselé, písčité a s obsahem rašeliny a vyzrálého kompostu. Mladé rostliny přesazujeme každý rok do nové zeminy.

Kávovník je úžasná rostlina hlavně v tom, že celkem rychle roste a v krátké době se může stát dominantní dekorativní rostlinou celého interiéru. Ve své domovině dorůstá až 8 m a v bytových podmínkách se můžeme dočkat až 1,5 m keřů. Čím je rostlina starší, tím je také odolnější vůči drobnějším prohřeškům proti své pěstitelské etiketě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist