Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Je pravda, že pivoňky nesnášejí přesazování?

Srp 1514 Autor: Redakce

pivonky ruzovePivoňky jsou oblíbené trvalky. My se zaměříme na klasické bylinné pivoňky, které naše zahrady zdobí od nepaměti mnoha barevnými variacemi. Jejich oblíbenost je ale v prvé řadě založena na jejich nenáročnosti, spolehlivosti a v některých případech také omamné vůni. Pro pěstování je ideální slunečné stanoviště, a propustná půda s dostatkem živin. Třebaže se jedná o nenáročnou rostlinu, musíme se vyvarovat zejména

-přesazování mladých rostlin
-zamokřeným půdám
-ponechání odkvetlých květů na rostlině
-nedostatečné opoře

Jak přesazovat pivoňky?

pivonky presazovaniPivoňky přesazování nemají rády, na což bychom měli myslet při jejich sázení. Jen pokud jim dopřejete několik let na jednom stanovišti, budou mít sílu rozrůst se do keřových velikostí. Doba na jednom stanovišti také ovlivňuje kvetení. Jelikož jde o dlouhověké trvalky, nejkrásnější bývají rostliny ty, které strávily na jednom stanovišti 5 a více let. Výjimkou nejsou ani ohromné keře pivoněk o stáří 15 a více let.

Pokud se přece jen z nějakého důvodu rozhodnete pivoňky přesazovat, pozdní srpen (asi měsíc po kvetení) je zdaleka nejvhodnějším obdobím pro přesazování těchto oblíbených trvalek. Trsy opatrně vybereme rycími vidlemi z půdy. Pozor! Bylinné pivoňky mají kořenový systém mělko pod povrchem.

Pokud přesazujete rostlinu mladší 3-4 let, pak nedoporučujeme množení na dceřiné rostliny. Starší rostliny budou dělení trsu snášet mnohem lépe.

Je důležité, aby přesazovaná rostlina nebyla sázena hlouběji než na původním stanovišti. Pupeny pivoněk musí dýchat a měly by být přikryté asi 4cm vrstvou vzdušné zeminy. Pokud nezvládnete rostliny přesadit koncem léta, můžete se do toho pustit také před vegetačním obdobím, tedy v březnu. To ale platí dvojnásob, že musíme být opatrní na očka. Pivoňky přesazené v březnu ale pokvetou nejdříve za 2 roky. Na jaře je vyloučeno dělení trsů.

Jak množit pivoňky?

pivonky na jareBěhem přesazování si nachystáme ostrý nůž. Tím pak můžeme kořeny dělit. Pozor! Kořeny jsou velmi pevné a mnohdy i tlusté, takže jde o poměrně fyzicky náročný úkon. Navíc musíme být velmi opatrní, abychom neporanili kořeny nebo očka. Každá dceřiná rostlina musí mít pokud možno kořeny s alespoň čtyřmi pupeny.

Dceřinou rostlinu vysadíme do předem připravené jámy, kterou vysteleme humusem a pískem v poměru 1:1. V hustých a nepropustných zeminách uděláme jámu minimálně o rozměrech 0,5 x 0,5 x 0,5 m a na dno dáme přiměřenou vrstvu štěrku jako drenáž. Rostlinu v žádném případě nesmíme utopit, pivoňky vysazujeme mělce. Vrchol pupenu (očko) musí být maximálně 3-5 cm pod povrchem lehké půdy. Rostliny vysazené hluboko kvetou špatně nebo vůbec.

Stanoviště s mladými rostlinami označíme a na jaře se můžeme začít těšit na první načervenalé olistěné lodyhy.

Další možností množení je výsevem ze semen. Jde ale o zdlouhavý proces, který nemá vždy úplně šťastný konec. V mnoha případech totiž získáme velmi nekvalitní mladé rostlinky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2018>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist