Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak pěstovat bobkovišeň

Říj 1710 Autor: Redakce

Ačkoli to tak venku stále nevypadá, zima se pomalu chýlí ke konci a již začíná být správné přemýšlet o tom, jak vylepšit svou zahradu. V dnešním článku si představíme bobkovišeň. Tato stálezelená dřevina se hodí hlavně do živých plotů, jde totiž o velmi hustý keř, který se dorůstá až do čtyřmetrové výšky. Velkou výhodou bobkovišně je to, že neshazuje listy, je tedy krásně okrasný po celý rok. Pozor však musíme dávat na plody této dřeviny, protože se pro člověka řadí mezi jedovaté, ale ptáci si na nich skvěle pochutnávají. Na podzim jsou plody nejprve zabarvené do červené a postupem času až černé plody.

bobkovisen

Kde bobkovišeň pořídit?

Sazenice tohoto okrasného keře můžete klasicky pořídit téměř ve všech zahradnictvích a běžných hobby marketech. Pokud nemáte cestu do obchodu, můžete se také podívat na internet, kde sazenice také bez problémů seženete.

Charakteristika rostliny

Zemí původu tohoto keře je Malá Asie, Portugalsko a Španělsko. Jedná se o stálezelený, listnatý keř, jehož listy jsou zelené, vejčité, střední velikosti. Barva květu bobkovišně je bílá a setkáváme se s nimi od května až do června. Ve chvíli, kdy k těmto květům přičichneme, můžeme cítit šeřík. Jak jsme již zmiňovali, dávejte pozor na bobule tohoto keře. Pro lidi i domácí zvířata jsou jedovaté a mohou u nich způsobit otravu. Když se blíží konec zimy, je naprosto ideální doba na jeho řez. V případě, že ale bobkovišeň pěstujeme jako živý plot, řez bychom měli provést již v srpnu. Tento okrasný keř se řadí mezi rostliny vytrvalé a také mrazuvzdorné. Bez problémů by měl zvládnout teploty až do -25°C.

bobkovisen

Jak bobkovišeň správně pěstovat

Jako vhodné stanoviště bychom měli vybrat místo slunné, případně v mírném polostínu. V případě, že v zimních měsících nemrzne, je nutné rostlinu poměrně vydatně zalévat. Jinak se jedná o keř, který se poměrně dobře dokáže poprat s případným suchem a špatně bude snášet velké přemokření. Bobkovišeň bychom měli sázet do mírně kyselé půdy. Pozor, ve vápenité půdě se bobkovišni dařit nebude a její listy nejspíš začnou žloutnout. V případě, že si s této dřeviny chcete vypěstovat živý plot, zasaďte vždy přibližně tři sazenice na jeden metr a zeminu vylepšete o kvalitní kompost.

Množení, problémy, škůdci

Rostlinu je možné množit pomocí řízkování. Řízky bychom z rostliny měli odebrat na konci měsíce srpna a měly by být přibližně 10 centimetrů dlouhé. Před tím, než je zasadíte do země, namočte je na chvíli do růstového stimulátoru. Tím velmi výrazně zlepšíte jejich uchycení v půdě. V stimulátoru hezky zakoření a takto zakořeněnou jí ven přesuneme až na jaře. Jak jsme již zmiňovali výše, rostlina nesnese příliš vápenitou půdu, v takovém případě bychom jí přivodili žloutnutí listů. Pokud se tak stane, jde tento jev naštěstí odstranit a to tím, že do půdy přidáme hořkou sůl, či upravíme celkové pH půdy. Bobkovišeň se řadí mezi poměrně odolné rostliny, i přesto však může být napadena bílým povlakem (padlím). V takovém případě bude nutné koupit vhodný chemický postřik, pomocí kterého tohoto škůdce lehce odstraníme.

bobkovisen

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist