Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Jak dál po antibiotikách: Knižní tip pro svěží vitalitu!

Čvn 1719 Autor: Renata Petříčková

kniha jak po antibiotikachNa zahrádce nám vyroste často tolik věcí dobrých pro trávení, pro nejen regeneraci po léčbě antibiotiky!  Máme je i doma, můžeme si je koupit v obchodě se zdravou výživou. Nejen kyselé zelí a jogurt, ale i kombucha, která se doma báječně vyrábí, kysané okurky, bylinky podporující růst probiotik v trávicím traktu, nápoj z chlebového kvásku, fermentované tofu, sojové boby, výtečný vliv mrkve, hrášku nebo banánů na naše trávení – to jen ve zkratce uvádíme to, že si možná z této obsáhlé knihy odnesete.

Není to jen mechanika!

Často spočíváme v omylu, že sice existují nějaká probiotika, ale že je jinak trávení spíše jen o působení mechanických pohybů v těle, sem tam nějaká ta  žaludeční kyselina… Jenže on je to velice složitý systém, o který se naprosto jednoduše stará rozsáhlý ekosystém různých bakterií. Jak prosté! A jak složité zároveň. Pochopila jsem, že si naše trávení dokáže poradit s kdečím, že ta džungle v našem těle je silným a úderným týmem, ale pak jsou protivníci, proti kterým už dlouhodobě nic nezmůže. Rozhodně mezi ně patří antibiotika, zejména pak syntetická, která jsou doslova metlou pro naše zažívání, jež jako tsunami smete důležité součásti, které potom v celém tom soukolí chybí. A i když se zdánlivě dobře z antibiotik dostanete, tak třeba jen slabší imunita následující rok je důkazem, že tělo se s tím stále ještě vyrovnává.

antibiotika leky

Jak obnovovat tuhle armádu?

Drtivá většina knihy je věnována jednotlivým ingrediencím, potravinám, které jsou snadno dostupné. Od kysaných mléčných i zeleninových výrobků, až po čaje, kombuchy, tibi houby, fermentované omáčky, kvásek, různé oleje, role pektinu a vlákniny, bylinky, nebo i různé úpravy medu… Autoři pro milou atmosféru a pověstnou tečku za perfektně zpracovaným tématem všude kde mohou uvádí nějaký recept z babiččina receptáře, návody, jak si všechno tohle připravit doma z domácích surovin. Jak moc dobré je pro trávení to, co máme běžně doma: mrkev, čočka, banány… Jsou to obyčejné potraviny, u kterých následně pochopíme, že v našem trávení mohou hrát významnou roli a prospívat nám.

Navíc je celý styl knihy pojat velmi čtivě, jasně, bez obalu a zbytečností, stručně – takže máte po chvíli chuť si udělat dobře nejen chuťovým buňkám, ale i celému svému vnitřnímu tělu, trávicí soustavě. Udělat nějaké mlsoty i pro ni.

Třeba kombuchou k snídani, kysaným zelím k obědu a co třeba večeři obohatit o fermentovanou soju? A rázem máte v jednom dni postupně několik důležitých probiotických kultur i bez drahých tabletek z lékárny.

domaci sirup

Pomůžete si:

  • Revitalizovat organismus
  • Podpoříte detoxikaci

A celkově se zvýší pocit zdraví, energie, protože jak známo, veškerá imunita i vstřebávání živin pochází ze střev, která když nejsou ve stoprocentním stavu, chátráme celkově. I psychicky. Málokdo třeba ví, že některé typy úzkostí a depresí jsou způsobeny nerovnováhou ve střevním ekosystému.

Jak dál po antibiotikách… Jak dál, když se chceme cítit zdravější?

Je to jednoduché a stačí k tomu to, co máme přirozeně k dispozici společně s pár dobrými tipy z prodejen zdravé výživy nebo odvážných nápadů na domácí výrobu různých kysaných a kvašených potravin a nápojů.

O autorech:

MUDr. Josef Jonáš vystudoval lékařskou fakultu v Plzni a jako začínající psychiatr působil pod vedením MUDr. Miroslava Plzáka v protialkoholní léčebně v Horních Beřkovicích. Později se v Chomutově stal nejmladším primářem psychiatrického oddělení v tehdejším Československu. V osmdesátých letech minulého století proslul svojí metodicko-psychologickou spoluprací s Ivanem Hlinkou v litvínovském hokejovém klubu a také průkopnickou knihou Křížovka života, která vyšla poprvé roku 1988. Od té doby se věnuje celostní medicíně a vlastní metodě řízené detoxikace. Je autorem nebo spoluautorem desítky odborně-populárních knih a stovek článků.

Jiří Kuchař absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Od začátku devadesátých let minulého století působí jako nezávislý žurnalista a spisovatel. Kromě svých knih o léčitelích a českém léčitelství proslul publikacemi, v nichž přiblížil svět jihoamerické ayahuasky, u nás vůbec prvními na toto téma. Na začátku 21. století odhalil část umělecké sbírky Adolfa Hitlera, která se nachází na našem území. Po sérii knih na téma sebepoznání se v současné době věnuje populárně-zdravotnickým tématům. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

MUDr. David Frej pracoval po studiu na lékařské fakultě v Praze několik let jako internista. Východní a funkční medicínu a výživu studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a v indické Puně. V praxi se zabývá vlastním systémem holistické medicíny zaměřené na léčbu zánětu a s ním souvisejících chronických civilizačních nemocí, na výživu, biologické rytmy a detoxikaci organismu. Přednáší a pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Led 2018>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist