Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

I během vánočních svátků je třeba dobře třídit odpad

Pro 1726 Autor: Redakce

Vánoční spěch právě vrcholí, hon na dárky v obchodech anebo nervózní čekání na doručení z e-shopů dosahuje maxima. Nemůžeme se dočkat okamžiku, kdy budeme mít „splněno“, uvolněně si sedneme a dárky krásně zabalíme.

odpad skladkla

Vánoce jsou svátky klidu, smíření i myšlenek na dobro, a právě proto bychom se tentokrát mohli zamyslet nad tím, jak se chovat, abychom i v době vrcholícího konzumu mysleli na životní prostředí. Napadlo Vás někdy, kolik spotřebuje průměrná rodina balicího papíru na dárky, kolik plastových lahví a obalů se v domácnostech nahromadí při velkých nákupech a jak správně připravit stromeček, aby po svátcích neskončil ve spalovně?

Někdy slýcháme, že se původně duchovní význam Vánoc přesunul spíše ke konzumnímu pojetí. Přitom ale stačí málo a i vánoční odpad může být cenným zdrojem surovin pro druhotné využití. Ukažme si pár jednoduchých zásad, které pomohou negativní následky našeho veselí zmírnit a nám ve výsledku ušetří práci a přivodí dobrý pocit z nás samých.

Recyklovat můžeme v duchu cirkulární ekonomiky takřka vše, zaměříme se na hlavní typy tříděných odpadů – papír, plast, sklo, elektro odpad a bioodpad. Papír a plast jsou součástí naprosté většiny obalového materiálu, proto je ho nejvíce. Propracovaná síť třídění k recyklaci přímo vybízí, stačí jen dodržovat základní principy:

  • Zbytečně obalový materiál nevymývat saponáty, stačí dát do odpadu bez větších zbytků
  • Plast zmačkat, aby se jej do kontejnerů vešlo co nejvíce
  • Krabice a objemné obaly z papíru také sešlapat, aby zabíraly menší objem v kontejneru
  • Respektovat přesné rozdělení kontejnerů dle typu odpadu, aby se zbytečně neznehodnotil

Nejstarší a asi i nejznámější surovinou k recyklaci je PAPÍR – jeho spotřeba stále roste (momentálně na obyvatele až 150 kg ročně!). Do modrých kontejnerů patří balicí papír, krabice, kancelářský papír i tisk. Pozor – plata od vajec, ruličky od toaletního papíru a utěrek a již několikrát recyklovaný papír – to vše dejte raději do směsného odpadu anebo na kompost.

PLASTY obvykle třídíme do žlutých kontejnerů, popř. svozovým sběrem. Nejcennějším typem plastu určeného k vytřídění jsou PET lahve, které obsahují nejvíce kvalitního PETu k dalšímu zpracování. PET je 100 % recyklovatelný a velmi ceněný materiál pro výrobu mnoha dalších produktů jako jsou fleece bundy, výplně do spacáků, koberce apod. Dále do žlutých kontejnerů patří veškeré další plastové obaly (s žíravinami dbejte na správné propláchnutí), plastové ozdoby a jednorázové plastové nádobí z párty.

SKLO třídíme většinou na čiré a barevné, podle toho mají svůj kontejner – zelený (barevné sklo a výplňové sklo) a bílý (čiré). Tam, kde se bílé sklo nezpracovává, najdete pouze kontejnery na barevné a můžete do něj házet i nebarevné.  Sklo je velmi výhodná surovina k recyklaci – kvalita skla se použitím recyklátu téměř nesnižuje a do výrobní směsi lze přidávat až 80 % střepů z vytříděného odpadu!

Vánoce se nesou ve znamení světýlek, ozdob, přístrojů, hraček na ovládání a podobných „hýbátek“. Jejich nedílnou součástí bývají často baterie. ELEKTROODPAD je nejrychleji rostoucím odpadem – ze všech elektrozařízení uvedených na trh se zpětně odevzdá v průměru přes 30 % a podle statistiky vyprodukuje občan EU průměrně 17-20 kg elektroodpadu ročně. Veškerý elektroodpad je nutné vhazovat pouze do speciálních kontejnerů, není možné ho 100% zrecyklovat, je ale cenným zdrojem některých jinak velmi obtížně dostupných surovin.

Málokdo ví, proč je skutečně důležité třídit do hnědých popelnic i BIOODPAD. Pokud bioodpad z rostlinných zbytků jídla (např. slupek od brambor, cibule či mrkve ze štědrovečerní večeře) netřídíme a on následně skončí na skládkách, tak při jeho rozkladu za nepřístupu vzduchu vzniká metan, tedy plyn 21x horší než CO2 a zároveň skleníkový plyn způsobující oteplování naší planety. Je tedy mnohem vhodnější buď bioodpad vhazovat na kompost anebo jej třídit.

A nakonec co s hlavním symbolem Vánoc, stromečkem? Aby ten váš skončil smysluplně, např. v kompostárně nebo u zvířat v ZOO, je nutné jej dokonale odstrojit a položit vedle popelnic.  Cirkulární ekonomika – cirkulární ekonomika je definována jako koncept, ve kterém neexistuje odpad. Bere si inspiraci z přírodních ekosystémů, které jsou založeny na dokonalých a přirozených cyklech organických živin.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2018>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist