Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Dýně Hokaido

Srp 1424 Autor: Redakce

hokaidoDýní existuje veliká spousta druhů, každý z nich má specifický tvar i chuť. Dýně Hokaido, výjimečná svou sladkou chutí připomínající jedlé kaštany nebo brambory, je dnes stále častěji využívaná i u nás, ačkoli pochází z vzdáleného japonského ostrova Hokaida. Má široké využití, zejména v kuchyni. Je tomu tak i z důvodu stoupajícího zájmu o zdravý životní styl a tedy i zdravé stravování. Váže toxiny a obsahuje mnoho vitaminů. Pěstování je velmi snadné a rychlé, jelikož jde o jednoletou rostlinu.

Původ

Původem dýně pochází z Nové Anglie. Odtud se dostala do Japonska, kde byla představena a následně přejala název po Hokaidu. Z Dálného východu se dále šířila do Ameriky. Jméno získala po japonském ostrovu, kde se hojně pěstuje, jde o ostrov Hokkaidó. Název dýně byl však počeštěn do námi známé podoby.

Druhy dýní

Nejčastěji pěstovaným druhem dýně u nás je dýně obecná. Plody dorůstají opravdu velkých rozměrů, vážit mohou i několik desítek kilogramů. Dokonce se pořádají soutěže o největší dýni. Dobrá je jednak k vaření, jednak do kompotů. Ale invenci se meze nekladou. Další známou dýní je špagetová dýně. Je velmi chutná, někdy bývá označována jako nejchutnější dýně vůbec. Má kulovité a šišaté plody, které jsou ideální pro vaření, neboť jejich dužina je chuťově opravdu výjimečná. Celkově je však dýní nespočet druhů a variant.

Dýně Hokaido má však své nesporné výhody, které z ní dělají vážného adepta na pěstování. Sladká chuť vás přímo vybízí k využití do sladkých koláčů, džemů a dalších dobrot. Dužina je měkká, velmi hutná, ne vodovatá. Velikostí patří k nejmenším dýním vůbec, hmotnost plodů se pohybuje mezi 0,7 až 2,5 kilogramu. Velikostně dorůstá asi 10 až 30 centimetrů v průměru. Díky tvaru a velikosti se dobře zpracovává a uskladňuje, není jí příliš velké množství. Barva dýně je obvykle oranžová, ovšem najít můžeme i žluté, či dokonce bělavě stříbrné nebo tmavě zelené kusy. Dužina je však vždy oranžová. Dýně Hokaido existuje i ve variantě červené, odrůda UchikiKuri, jejíž sladká dužina je dobrá na vaření. Odrůda Potimarron je také červená a poměrně větší než předchozí odrůda. Její tvar je také více hruškovitý. Zelené Hokaido je v odrůdě Hokkori, což je „kaštanová dýně“, nebo Buttercup Bonbon s ještě hustější dužinou.

Pokud se vám líbí dekorace z dýní, vyzkoušejte nějaký z mnoha druhů okrasných dýní. Nejsou sice vhodné k jídlu, ale ozdobí váš interiér. Například jde o dýni Croockneck, oranžová dýně připomínající ptáka s ohnutým krkem (odtud její název), nebo o tmavozelenou dýni Flat Striped s bílými proužky, či zelenou Lagenarii Cobru nebo Autumn Wings. Ovšem i jedlé dýně je možné vydlabat a použít jako skvělou hallowenskou dekoraci podle amerického vzoru.

Dýně pro zdraví

Dýně jsou plné vitaminů. Hokaido obsahuje hlavně vitaminy skupiny A, C a E, z minerálních látek například draslík, fosfor, železo, vápník a hořčík. Skrývá v sobě i množství betakarotenu, tedy provitaminu A, který zajišťuje kvalitu kůže, podporuje opálení a chrání pokožku před UV zářením. Betakaroten se projevuje zabarvením do červena, proto čím oranžovější a vyzrálejší dýně je, tím více betakarotenu obsahuje. Dýňová semínka jsou plná oleje, který v sobě má značný podíl zinku. Zinek je skvělý pro vlasy a nehty. Semena dýně jsou dobré také na potíže s prostatou. Dýně Hokaido obsahuje také mnoho vlákniny, která je známá pro své pozitivní účinky na zažívací systém a funkci střev. Díky schopnosti vázat toxiny navíc podporuje imunitní systém, funguje na poruchy srdce a onemocnění ledvin, žaludku, sleziny a slinivky. Má močopudné účinky.

Pěstování

hokaidoIdeálním řešením pro zdravý životní styl je vypěstovat si suroviny pro vaření sami. Díky tomu si můžeme být jisti, že nebyla použita nadbytečná hnojiva a chemické látky. Tato jednoletá rostlina nepotřebuje zvláštní péči. Ideální půda je dostatečně zásobena živinami, bez plevele. Je-li půda chudší, je dobré do ní zapracovat kompost. Zemina má být středně těžká. Je nutné zajistit dostatečnou vlhkost půdy. Stanoviště musí být slunné a teplé. Dýně velmi špatně snáší mrazy a obvykle je nepřežije. Semínka dýně si před sázením na noc namočíme do vody, aby snadno a rychle vyklíčila. Semínka pak další den sázíme do hloubky 3 až 5 centimetrů, asi 1 metr od sebe. Lepším řešením je však předpěstovat sazenice, ideálně v dubnu. Sazeničky rychle vyrostou, zasadíme-li semínka do písčité půdy s dostatečnou vlhkostí, kterou je třeba udržovat. Sazenice přesazujeme do záhonu v květnu. Opět dodržíme stejné rozestupy, jako v případě sázení semen.

Dýně potřebují dostatek prostoru, pokud chceme mít maximálně velké dýně, rozptyl mezi semeny by měl být minimálně 1,3 metru. Oddenky dýní se budou plazivě rozrůstat po okolí. Lze je zastřihávat, díky čemuž půjde energie rostliny více do plodů a méně do růstu oddenků. Brzy po začátku růstu rostlin je nutné záhon vydatně zalévat, přičemž listy dýně nezaléváme. Jelikož dýně patří mezi tykve, je třeba dát si pozor na přítomnost dalších druhů tykví v zahradě (jako jsou cukety). Při přenosu pylu z cuket na dýně se druhy zkříží a výsledkem budou plody dýně snížené kvality.

Květu se dočkáme již koncem května nebo v červnu. Zralé oranžové plody sklízíme na podzim, de facto již od srpna. Sklízíme syté velké plody tmavě oranžové barvy s tvrdou a hladkou slupkou. Stopky mají být dřevnaté a sušší. Není však vhodné nechat dýni přezrát. Taková dýně bude samé vlákno, ztrácí vitaminy, zejména betakaroten, čímž se stává bledší.

Skladování dýní Hokaido

Skladování dýně se může stát problémem, pokud nevíme, jak na něj. Zelenina může špatným skladováním ztrácet vitaminy a další významné látky. Dýně je vhodné skladovat na suchém místě v chladu, ideální tedy bude suchý sklep. Vlhkost dýním velmi škodí. Proto se jistě vyhněte místům, kde se daří plísním. Správně uskladněná dýně vám vydrží půl roku, někdy dokonce i do další sklizně. Při skladování dýně dozrává a tím se zvyšuje obsah sacharidů a vitaminů. Dýně skladujeme i se stopkou a až před použitím ji odstraníme. Dýně bychom měli občas zkontrolovat. Pokud se kazí nebo plesniví, poškozené plody nemilosrdně vyhodíme, aby se nákaza nemohla šířit v plodu a mezi nimi.

Skladovat dýně je možné v sušené formě, kdy dýni nakrájíme na plátky, necháme vysušit a uskladníme například v zavřené sklenici. Sušit můžeme i nastrouhanou dýni, sušené drobné kousky je pak možné přihodit do polévky nebo do buchty. Semínka z dýně uchováme na další rok, kdy se nám budou hodit pro následující sadbu.

Hokaido v kuchyni

Dýně se dá použít velmi různorodě. Asi nikoho nepřekvapí, že se z dýní dělají koláče, rizota nebo jemné krémové polévky a omáčky. Dýně může být použita do sladkého pečiva, například bábovky. Hokaido však nabízí použití i úplně jinak. Samozřejmě ji lze použít jako přílohu (ve formě salátu, špízů nebo placek či na grilu), zapéci v troubě, použít jako nádivku do kuřete nebo ji naplnit masem a dalšími surovinami. Nejpřekvapivější můžou být způsoby úpravy, které z krásné oranžové zeleniny vytvoří něco nečekaného. Kdo by čekal dýňový džus, máslo nebo džemy a kompoty? Dokonce i hořčici z dýně nebo dýňový guláš? I to je možné, existuje mnoho receptů. Nebojte se experimentovat a vyzkoušejte nové způsoby využití.

Navíc dýňové recepty jsou ve výsledku nenáročné na peníze, což jistě potěší vaši kapsu. Má nízkou kalorickou hodnotu, je vhodná pro diabetiky. Pro všechny výhody je výborná při snaze shodit nadbytečná kila. Její kalorická hodnota je 37 kcal na 100 g, ze kterých je 8,8 g sacharidů, 1,7 g bílkovin, 1,6 g vlákniny a neobsahuje téměř žádný tuk.

Dýně by měla být zralá, ne však přezrálá. Zkontrolujte proto, že je dýně sytě zbarvená, její slupka je pevná, tvrdá a hladká, bez otlačenin a poruch. Při vaření dýně musíme odstranit semínka a vlákna. Slupka vadit nemusí, při vaření změkne. Je samozřejmě nevyhnutelné dýni očistit a umýt, než začneme s přípravou pokrmů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist