Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Co dělat v září na zahradě?

Zář 1407 Autor: Aneta Skotníková

Léto je, až na pár dní babího léta, nenávratně za námi. Září je předěl mezi létem a podzimem. Právě proto bychom neměli zapomínat na práce, které jsou pro naši zahrádku v tomto období nezbytné.

jablka podzimPokud je vaše zahrádka obklopena zeleninovou a ovocnou úrodou, tak právě teď se ji musíte užívat. Zavařování, moštování, kompotování a uskladňování jsou jistě na denním pořádku. Sklizeň ovocných stromů se provádí právě v září. Nejlépe postupujeme od středu nahoru. Při sběru švestek je kontrolujeme, zda nejsou napadeny šarkou. V takovém případě se strom už nevyléčí a je třeba ho porazit a spálit. Pokud máte na zahradě vlašský ořech, tak právě teď sklízíme jeho plody. Po dobu 3-5 týdnů je sušíme na světlém místě. Sklízíme i hrozny vinné révy a zastřiháváme vrcholky letorostů. Dále pak prostříháváme angrešt a rybíz, naposledy máme možnost očkovat broskvoně a vysazujeme jahodníky.

pestovani v komunitnich zahradachZapomínat bychom neměli ani na zeleninové záhonky. Po sklizni bychom měli místo připravit na další výsadbu. Proto záhony okopeme, zryjeme, vyplevelíme a nakonec pohnojíme. Nemusíme jen sklízet, můžeme i sázet. Například ředkvičky špenát, česnek, květák, kopr. Mezi další práce patří postřik rajčat proti plísni bramborové. Doporučuje se pod plody tykví vložit kus dřeva nebo dlaždice, aby plody do země neuhnívaly.

V části zahrady, která je určená k okrase, je právě teď nejvhodnější období vysazovat. Například jehličnany a stálezelené dřeviny. Ty zasazujeme tak, že do správně velké jámy vložíme opěrný kůl, vložíme dřevinu, zasypeme kompostem a vydatně zalijeme. Mezi květinami jsou to dvouletky, kosatce, lilie a cibuloviny, které kvetou na jaře, jako jsou tulipány, talovíny a ladoňky. Zapomínat bychom neměli na hnojení okrasných dřevin a vydatné zalévání jehličnanů, aby v pořádku přečkaly zimu. Dále je vhodné posbírat semena odkvetlých letniček. Usušíme je a budou tak připravena na výsadbu v příštím roce. Pro krásný trávník je třeba ho ošetřit proti plísni sněžné a vysadit trávník, kde nám neroste. Popřípadě do těchto míst nasadit dvouděložné rostliny. Například hluchavku, konvalinku, kopitník, zběhovec, rozchodník, netřesku a další.  

cesticka na zahradeAby naše zahrádka byla pořád upravená, měli bychom se zajímat i o celkovou úpravu. Proto bychom měli očistit lemy záhonů, ty bývají nejčastěji zakončeny kameny, dřevem či obrubníky. Stává se ale to, že jimi prorůstá tráva nebo se míchá mulčovácí kůra s trávníkem či s jinými povrchy. Proto si vezmeme nůžky, hrábě, popřípadě rýč a upravíme rozhraní tak, aby byly upravené. Tato úprava by se měla provádět častěji.

Pokud patříte mezi majitele bazénu, mějte na paměti, že bazén, ať už nadzemní či zapuštěný, nevypouštíme. Vodu vyčistíme, dno bazénu vyluxujeme, schůdky vyjmeme, očistíme, propláchneme písek ve filtraci, vyčistíme skimmer, vypustíme vodu z hadic, trubek, filtru a čerpadla. Filtraci odpojíme od elektriky, použijeme přípravek pro zazimování a překryjeme bazén plachtou.

V září se na vaší zahrádce rozhodně nudit nebudete.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist