Internetový hobby magazín

Menu

Vaření

Nejnovější články

Cizrna nám prospívá

Říj 1326 Autor: Hana Moualla

cizrna namocenaBěhem chladných dnů máme opět možnost vařit do sytosti luštěniny. Dnešní článek je o tom, proč je dobré náš jídelníček obohatit o cizrnu (a jak je možné ji upravovat). Osobně mám ráda cizrnu vařenou se zeleninou, s kmínem či červenou paprikou (nebo koriandrem nebo směsí koření a bylinek), s hovězím, s kuřetem, jako cizrnovou pastu, v salátu s rajčaty a občas ji kupuji sušenou k televizi (leblebi v Turecku).

Dostatečně uvařená cizrna chutná jako lískový oříšek (bez kmínu, který snižuje průvodní problémy spojené s konzumací luštěnin, se neobejdete). Cizrnu lze v ČR sehnat konzervovanou, sušenou, rozemletou ve formě mouky. Je možné ji připravovat na mnoho způsobů. Cizrna je dobrým zdrojem bílkovin, polysacharidů a vlákniny, obsahuje vysoké procento vápníku, hořčíku i fosforu.

Cizrna (římský hrách)

Cizrna (římský hrách) pochází z Indie, je velmi rozšířená v zemích Středozemí a Blízkého východu, také v Severní Americe. Největšími producenty jsou Pákistán, Turecko, Mexiko a USA. Existuje ale okolo čtyřiceti druhů této rostliny. Cizrna je jednou z nejkvalitnějších luštěnin, zvyšuje obranyschopnost organismu, podporuje činnost trávicího traktu a díky obsahu kyseliny listové je vhodná i pro těhotné ženy. Jak cizrnu připravit?

cizrna polevkaPoužíváme-li cizrnu sušenou, pak je vhodné ji na 24 hodin namočit, a pokud je voda zakalená, tak také čistit. Někdo rád používá cizrnu lehce naklíčenou (pak je nutné odebírat bílý kal z povrchu a vodu měnit). Doba přípravy záleží na zvoleném receptu. Osobně cizrnu vařím i tři hodiny, abych měla jistotu, že je měkká. Pro lidi s oslabeným trávicím traktem nebo děti je možné cizrnu po dovaření polít studenou vodou, vybrat slupky, které vyplavou na povrch a zbytek promnout v ruce. Toto lze samozřejmě jen, pokud vaříme cizrnu samotnou. Vhodným kořením je bazalka, oregano, majoránka, koriandr a kmín.

Pokud si ji mohu dopřát venku, jednoznačně vyhledávám sendvič s falafelem. V Sýrii byla tato pochoutka běžně k dostání na stáncích s občerstvením (stejně jako párek v rohlíku u nás) ještě před dvěma lety, nepřipravovala se doma. Bohužel na tento region musí gurmáni momentálně zapomenout… Při troše štěstí lze nyní falafel sehnat hotový i u nás. Nabízí ho prodejci kebabů nebo cestovatelské restaurace. Specialitou tohoto receptu je směs koření, kterou si každý prodejce uzpůsobuje svojí osobní chuti. Recept je spíše pracný, ale kdo rád jí, nebojí se experimentů.

Vynikajícím jídlem pro každou příležitost je humus, který (pokud se nám podaří sehnat kvalitní sezamovou pastu Tahine/Tahini) můžeme bez uzardění servírovat jakékoliv návštěvě a při každé příležitosti. Základem je uvařené cizrna, kterou rozmixujeme s cca dvěma až šesti stroužky česneku (podle toho, jak silné je aroma), lžící jogurtu, špetkou soli a jednou až třemi lžícemi sezamové pasty, podle chuti přidáme citron (polovinu či celý). Vše důkladně promícháme, servírujeme na talířku, posypeme kmínem a červenou paprikou, můžeme polít malým množstvím olivového oleje a dozdobit petrželovou natí. K jídlu podáváme bílý chléb či chlebovou placku domácí výroby.

Kombinací je však mnohem více. Máte svůj oblíbený recept? Ochutnali jste nějaké zajímavé jídlo z cizrny na cestách? Napište nám do redakce.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist