Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Čilimník dělá brzké jaro veselejší

Dub 1626 Autor: Redakce

cilimnikČasné jaro je tím pravým obdobím, kdy se tento půvabný keř vysazuje.  Čilimník (Cytiscus), známý též také jako janovec, má svou domovinu na Kanárských ostrovech a snad právě proto vypadá tak rozpustile, jako kanárek. Jeho květy připomínají ptačí nebo motýlí křídla. Připodobnit je lze ke květům hrachoru. A má vlastně i docela rozpustilé jméno! Na pěstování není náročný, až kromě nároků na kyselejší zem, a je to jeden z keřů či polokeřů, který vám bude vděčně zdobit zahradu dlouho řadu let. Botanici znají na sedmdesát druhů různých čilimníků!

Půda a sadba: kyselejší půda je ideální

cilimnikNa jaře snadno seženete čilimníky s kořenovými baly, které se velmi rychle ujímají, bez problémů kvetou a hlavně rychle rostou. Máte-li kyselejší, písčitou a dobře propustnou půdu, vhodnou pro vřesovitě, není žádný problém. Jinak přidejte do připravené jámy něco rašeliny. Pak čas od času, nejlépe každý rok na jaře, obohaťte půdu kolem vašich čilimníků poházením či zarytím menšího množství čerstvé rašeliny. Rostlinu také pravidelně vyvazujte k pevné opoře, aby ji nepolámal vítr. V pozdějším věku se už rostlina udrží sama, dorůstá až 2,5 m do výšky.

POZOR: Čilimník nesnáší silně vápenaté půdy. Nebo, bojujete-li s mechem pomocí vápnění půdy, vyhněte se aplikaci vápna v okolí těchto keřů.

Výjimku tvoří jen Cytiscus purpureus, který jako jediný vápenaté půdy snáší.

Světelné podmínky: slunce a teplo

Jak je asi logicky patrné z horkých domovin čilimníku, odvodíme si snadno, že miluje teplo a slunce. Sázejte ho pouze na místa, na kterých je plný sluneční svit a minimum stínu. Na stinných místech sice také poroste, ale výhony a větvičky se budou nepěkně vytahovat a ani květenství nebudou tak plná, načechraná a bohatá.

Zálivka: méně je více

cilimnikTady platí, že méně je více. Čilimník je rostlina, která na zahradě dobře snáší i velká vedra a období sucha. Naopak, přelévání nebo deštivé léto jí příliš nesvědčí. Starší rostliny, již zakořeněné, se s takovou situací snadno vyrovnají, ale na přemokření si dávejte pozor u čerstvé výsadby v průběhu prvního roku. Je to jedna z nejčastějších příčin, proč čilimník po výsadbě uhyne.

Přezimování: mladé rostliny překryjte chvojím

Starší rostliny jsou odolné a mrazuvzdorné, ty mladé a čerstvé ale na zimu raději zakryjte chvojím. V místech, kde se pohybuje lesní zvěř, ošetřete rostliny i proti okusu, protože právě na čilimníku si srnky a zajíci velmi rádi pochutnávají.

Ořezávání a tvarování: po odkvětu

Čilimník kvete v období od května do července. Po odkvětu je ideální čas keř prořezat a tím mu dát nový tvar. Roste poměrně rychle, takže se nemusíte bát větších zásahů. Nikdy však neřezejte do starého dřeva. Odřezávají se pouze letošní výhonky. Lze jej tvarovat jakkoliv, oblíbené jsou kaskádovité tvary, které vytváří až vodopády květů….

Množení semeny i řízky

Máte-li z odkvetlých čilimníků semena, můžete se je pokusit rozmnožit. V březnu vyséváme do substrátu a postupně přesazujeme, nebo v květnu vyséváme přímo na záhon. Semena mají velkou klíčivost, kterou si údajně zachovávají podle některých zdrojů až osmdesát let! A tak klidně počítejte s tím, že se vám může čilimník sám vysemenit v okolí mateřské rostliny. Pak stačí nové rostlinky pouze přesadit jinam.

POZOR PŘI PŘESAZOVÁNÍ:  Čilimníky můžete přesazovat, ale počítejte s rizikem. Dělejte to opatrně, mají velmi křehký kořenový systém a přesazování často nepřežijí.

Častějším způsobem množení je množení řízky. Nařežeme větvičky v délce asi 10 – 15 cm a zapustíme do půdy. Koření bez větších problémů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Srp 2018>>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist