Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Čerstvé bylinky i v zimě?

Říj 1619 Autor: Redakce

Milujete chuť čerstvých bylinek, které si kdykoliv můžete natrhat na vaší zahradě? Nedivíme se vám, kdo by je totiž nemiloval! Krásně voní, ozvláštní hned každé jídlo a navíc jsou výborným zdrojem vitamínů. Pěstovat je navíc můžeme téměř všude. Dařit se jim bude na zahrádkách, balkonech ale i na parapetu vašeho okna. Co ale dělat, když přijde zima a mrazy?

Dobrou zprávou je, že našich oblíbených čerstvých bylinek se nemusíme vzdávat ani v případě že krajinu zasype sníh a teploty se budou pohybovat pod bodem mrazu. Existují totiž dva způsoby pěstování bylinek pro zimní období.

bylinkovy caj

Ideální doba na přesazení

Nejvhodnější dobou na to bylinky přesadit ze zahrádky do květináčů pro domácí pěstování bývá polovina září. Nejprve přesazené bylinky necháme na zastíněném místě, které bude dobře chráněno před větrem a s mírou a pravidelností zalévejte. Nezapomeňte také sledovat teploměr! Jakmile se teplota přiblíží k nule, nastal ideální čas váš poklad přemístit domů, na parapet.

Zelené bylinky k rychlení

bylinky za oknemPrvní způsob pěstování nazýváme rychlení. Znamená zkracování doby, ve které čekáme na to, až budeme moci bylinku sklidit. Díky tomu, že v umělých podmínkách můžeme regulovat teplotu, přesněji ji tedy můžeme zvyšovat nebo naopak snižovat, budeme moci bylinku sklidit v námi požadovanou dobu. Slyšíte tento pojem poprvé a divíte se, co je to za novinku? V tom případě jste na omylu. Tento způsob pěstování byl využíván již ve starém Římě. Bylinky vhodné k tomuto způsobu pěstování jsou hlavně: petržel, tymián, majoránka, máta ale i řada dalších.

Vhodné místo pro pěstování

Nesmíme zapomínat na to, že i bylinky stejně jako téměř všechny rostliny potřebují ke svému životu dostatek světla. Pokud máte doma zimní zahradu a bylinky v ní ještě nepěstujete, hned to napravte! Toto místo je totiž díky dostatku slunečního svitu a teplotě, která se většinou pohybuje kolem 15 °C, naprosto ideálním místem, kde mohou bylinky přečkat zimu.
Pokud zimní zahradu ale nemáte, nebojte. Bylinky můžete umístit na okno, které bude ideálně směřované na východ nebo jih. V případě, že bylinky pěstujeme rychlením, nemusíme se bát ani vyšší teploty, kterou doma máme.

Mrazuvzdorné bylinky

Z řad vytrvalých bylinek si s naší zimou dokáží poradit v podstatě všechny. Jen musíme mít na mysli, že pokud z bylinek chceme mít užitek i v zimě, musíme je přesunout do teplejšího prostředí. Pokud na ně ale zapomeneme, nic se neděje. Bylinky se na jaře opět probudí k životu. Mezi nejznámější trvalky patří například: levandule, šalvěj či mateřídouška.

Bylinkami ku zdraví

bylinky salvejJediná výhoda bylinek není jen to, že nádherně voní a pomáhají našim pokrmům vytvořit mnohem lepší chuť. Bylinky mají i blahodárné účinky například při různých nachlazeních. Při nachlazení nám může pomoci kvetoucí nať mateřídoušky. Ta nám může také pomoci při nespavosti. Stačí z ní připravit nálev a hned pocítíme, jak se naše tělo uklidnilo a připravilo k ničím nerušenému spánku. Při nepříjemném kašli nás zase může zachránit šalvěj. I pro tyto skvělé účinky, které bylinky mají, se určitě vyplatí pěstovat je i v zimním období. Úleva od nepříjemné chřipky se přeci hodí vždy.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Čerstvé bylinky i v zimě?
  • Jana Horáková 29.9.2020 (10:20)

    Ono s rozvozem bylinek třeba firmou Gastrofresh je to ještě jednodušší 🙂

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist