Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Agility-psí sport pro každého?

Říj 1620 Autor: Redakce

Je to sport se psy velice podobný koňskému parkuru. Spočívá ve vzájemné komunikaci (ať už verbální či neverbální) mezi psem a psovodem. Cílem je zaběhnout parkur (tvořený skokovými překážkami, tunely, tzv. zónovými překážkami a slalomem) bez chyb a v tom nejlepším čase.  Vznikl v Anglii okolo roku 1978.

agility beagle

Pravidla

Parkur je tvořen různými překážkami, které pes musí překonat v určitém pořadí a směru. Úkolem psovoda je provádět psa parkurem, nesmí se však dotknout psa ani jednotlivých překážek. V nejlepším případě doběhne tým (psovod a pes) bez penalizace. Důvody k penalizaci jsou tři – chyba (shození laťky, skočená zóna – 5tr.b.), odmítnutí (oběhnutí překážky – 5tr.b.) a překročení časového limitu (každá 1 sekunda navíc = 1tr.b.). Pokud pes překoná překážku v jiném směru či pořadí je diskvalifikován, stejně tak nastane při 3. odmítnutím.

Jaký pes se hodí na agility?

agility preskok terierNěkterá plemena se na agility hodí více, ale může je dělat jakýkoli pes (kromě březích fen, štěňat a psů s nadváhou). Největší výhodu mají hbití, mrštní psi s dlouhýma nohama a lehkou kostrou. Proto jsou velice oblíbené border colie, ale také sheltie, pudlové, jack a parson russel teriéři.
Základem je, aby se pes dal dobře motivovat (např. hračkou či pamlskem), to je totiž základem dobrého výkonu. Pes musí chtít pracovat, aby se mohl zlepšovat.

Jak začít?

Pokud vás agility zaujalo a chcete se mu věnovat, zkuste si najít nejbližší cvičák v okolí a docházet tam. Cvičit v dohledu odborníka je ta nejlepší možnost, protože vy své chyby málokdy vidíte. Také vám odpoví na vaše dotazy a poradí s různými metody cvičení.

Učit se začíná postupně jedna překážka po druhé. Potom se naučené překážky spojují do jednotlivých sekvencí. Pro začátek rovinky, potom složitější tratě. Vždy je dobré začít od toho nejjednoduššího a pomalu postupovat, jen tak vytvoříte pevné základy, na kterých potom můžete začít budovat úspěšnou agility kariéru.

Důležitý je vzájemný vztah a důvěra. Jen tak vás bude pes s radostí následovat přes všechny překážky až k cíli. Pouze sebevědomý pes se odváží běžet svou maximální rychlostí. Proto zajistěte, aby váš pes věděl, že je mistr světa dříve, než ho pustíte na jeho první skočku.

Štěňata na parkur nepatří!

Psům se do 1-2 let (záleží na velikosti psa) vyvíjí růstové chrupavky a celý pohybový aparát. Růstové chrupavky jsou na konci tzv. dlouhých kostí, ze kterých kosti rostou a určují jejich konečný tvar a délku. Po skončení růstu se růstové chrupavky přeměňují na pevnou kost.
Každá kost roste jinak dlouho, záleží také na velikosti plemene. Pánevní kost dorůstá v 5. měsíci u malých psů, u velkých až v půl roce. Ale například holenní kost dorůstá u malých psů až v 10. měsíci, u velkých až ve 14. měsících. U mladých psů je mnohem větší riziko k vážnému zranění při nepřiměřeném a namáhavém tréninku. Zranění, které by u dospělého psa způsobilo vymknutí, může štěněti vážně poškodit chrupavky a tak i celý pohybový aparát. Kromě zranění může růstovou chrupavku poškodit i neustálé přetěžování trénováním. Pokud je pes opakovaně a dlouhodobě nucen skákat nebo probíhat slalomem, nemusí se na něm projevit poškození hned, ale kosti se mohou zdeformovat nebo špatně srůst a tak si pak namáhá klouby. Bohužel se těžké zdravotní problémy projeví až ve starším věku psa. Proto dobře zvažte fyzické možnosti vašeho psa, ať nenapácháte víc škody než užitku.

Agility jsou sport, ale především prohlubují vztah mezi páníčkem a psem. Proto nezapomínejte, že běháte pro radost a ne pro vítězství.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2017>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist